Hemoroidy, czyli guzki nazywane również żylakami odbytu są często występującą w naszym społeczeństwie chorobą. Wielu pacjentów jednak wstydzi się tej dolegliwości i w związku z tym bardzo późno zaczyna szukać pomocy u lekarza lub specjalistów. W mniej zaawansowanych stadiach skuteczne jednak mogą być zioła na hemoroidy. Jakie rośliny mogą być pomocne w niwelowaniu dolegliwości żylaków odbytu? Podpowiadamy.

  • Zioła na hemoroidy — kasztanowiec
  • Jakie zioła na hemoroidy są skuteczne?
  • Oczar wirginijski
  • Kora dębu na hemoroidy

Zioła na hemoroidy — kasztanowiec

Jedną z najpopularniejszych roślin leczniczych wykorzystywanych w łagodzeniu dolegliwości wywoływanych przez żylaki odbytu jest kasztanowiec zwyczajny. Skuteczne okazują się zarówno jego liście, kwiaty, nasiona, jak i kora. Znajdziemy w nich m.in. związki kumarynowe i flawonoidy. Najważniejsze działanie kasztanowca jest jednak związane z obecnością w nim escyny, która uszczelnia naczynia włosowate, poprawia ich ukrwienie i elastyczność, a także zwiększa ich wytrzymałość na rozciąganie. Zioła na hemoroidy takie jak kasztanowiec wykazują również działanie przeciwzapalne. Z kolei zawarta w nich eskulina zmniejsza krwawienia i obrzęki.

Oczar wirginijski

Oczar wirginijski to kolejne, bardzo często polecane zioło na hemoroidy. Stosuje się jego liście, a także korę. Są one bogatym źródłem flawonoidów i saponin. Wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i ściągające. Zioła te mają też właściwości regulujące krążenie oraz wzmacniające naczynia krwionośne. Oczar stosuje się głównie zewnętrznie w postaci okładów, maści lub czopków. Wewnętrznie jedynie w przypadku żylaków kończyn dolnych lub w stanach zapalnych hemoroidów.

Kora dębu na hemoroidy

Dąb szypułkowy i bezszypułkowy, a dokładniej jego kora zaliczany jest do popularnych środków o działaniu przeciwzapalnym. Roślina ta zawiera garbniki, a także kwasy fenolowe i flawonoidy. W leczeniu żylaków odbytu stosuje się wywar z kory dębu w postaci nasiadówek. Obkurcza on naczynia krwionośne i zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych. Ma również działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Picie kory dębu zalecane jest jednak tylko w przypadku biegunek i dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Jakie zioła na hemoroidy są skuteczne?

Poznaliśmy już wiele ziół, które skutecznie pomagają łagodzić dolegliwości wywołane przez hemoroidy. Wśród pozostałych gatunków, po które warto sięgnąć w przypadku tego schorzenia, należy wymienić krwawnik pospolity, ziele nostrzyka, a także ruszczyk kolczasty. Każdorazowo przed spożyciem wywaru lub wykonaniem okładu z ziół, warto jednak skonsultować się z lekarzem.

*materiał partnerski

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.