Chirurgia stomatologiczna jest skoncentrowana na problemach zębów i całej jamy ustnej. Zazwyczaj kojarzymy ją głównie z ekstrakcją, ale w praktyce wyrywanie zębów nie jest jedynym zabiegiem chirurgicznym. Dentysta wyspecjalizowany w tej materii zajmuje się również usuwaniem zmian i guzów, leczeniem przetok i ropni, nacinaniem więzadeł i języka czy przygotowywaniem do dalszego leczenia protetycznego.

  • Zabiegi chirurgiczne w stomatologii
  • Leczenie pod kierownictwem chirurga stomatologii obejmuje:
  • Efekty leczenia chirurgicznego

Zabiegi chirurgiczne w stomatologii

Liczne problemy, zaburzenia i dysfunkcje w obrębie jamy ustnej wymagają leczenia bardziej
inwazyjnego. Interwencje chirurgiczne są kluczowymi elementami leczenia wielospecjalistycznego. Oznacza to, że chirurga odwiedzasz nie tylko wtedy, gdy potrzebna jest ekstrakcja z uwagi na ubytki, ale też zaplanowane leczenie ortodontyczne czy implantologiczne.

Leczenie pod kierownictwem chirurga stomatologii obejmuje:

  •  usuwanie zębów mądrości – zatrzymanych częściowo lub całkowicie, a także z rozległymi ubytkami niekwalifikującymi się do leczenia,
  • podniesienie dna zatoki szczękowej – utrata kości w wyniku utraty zęba pod dnem zatoki szczękowej wymaga zastosowania implantu, chirurg umieszcza w odpowiednim miejscu substytut kości,
  • resekcję wierzchołków korzeni zębów – celem usunięcia istniejących stanów zapalnych i zabezpieczenie przed powstaniem kolejnych w przyszłości,
  • hemisekcja (odcięcie połowy zęba z jednym korzeniem), redektomia (odcięcie całego korzenia),
  • zabiegi na tkankach miękkich – podcinanie wędzidełka, usuwanie torbieli, korekta kształtu dziąseł i inne, które przygotowują do wypełnień protetycznych.

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej mają różny przebieg i działanie. Są ukierunkowana na leczenie stanów zapalnych i innych zmian chorobowych. Jak również drobne korekty czy przygotowanie do innych zabiegów protetycznych, implantologicznych.

Efekty leczenia chirurgicznego

Leczenie chirurgiczne jest zazwyczaj ostatecznością i wdraża się je wtedy, kiedy inne metody już się nie sprawdzą. Czasem dla pacjenta oznacza to pozbycie się jednego, chorego zęba i zastąpienie go „nowym” – chodzi tu o implant. Najpierw jednak chirurg musi przygotować miejsce, czyli odbudować kościec, aby wszczepienie wypełnienia było możliwe i zostało zrekonstruowane w taki sposób, aby prezentować się bardzo naturalnie.

Czasem, w przypadku zębów mądrości wypełnienie w miejsce wyrwanego zęba nie jest już konieczne. Pacjenci mogą natomiast pozbyć się problemu, jakim jest ząb podatny na choroby, stany zapalne, ubytki wymagające skomplikowanego leczenia kanałowego.

Często też leczenie chirurgiczne jest etapem terapii ortodontycznej. Zwłaszcza, jeśli chodzi o zęby zatrzymane, czy nieprawidłowo rosnące, powodujące tłoczenie i wady zgryzu konieczne może być usunięcie ich przed lub w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego.

* materiał partnerski

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

 

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.