Wiele osób nazywa internistę lekarzem rodzinnym, co jest błędem. Wynika to z faktu, że to właśnie do niego pacjent udaje się ze swoimi dolegliwościami. Jeśli sytuacja tego wymaga, to otrzymuje skierowanie do konkretnego specjalisty. Interna to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem chorób narządów wewnętrznych, diagnostyką, ogólną kontrolą stanu zdrowia. Jest ona podstawą opieki medycznej. Warto jednak wiedzieć, że internista nie jest lekarzem rodzinnym, który posiada o wiele szerszą specjalizację.

  • Kim jest internista?
  • Jakie choroby leczy internista?
  • Kim jest lekarz rodzinny?
  • Czym różni się internista od lekarza rodzinnego?

Kim jest internista?

Internista to ekspert od chorób wewnętrznych. Zgłaszają się do niego pacjenci borykający się z rozmaitymi dolegliwościami. Lekarz nie tylko dokonuje diagnozy, ale również ustala plan leczenia, a także wypisuje skierowania na konsultacje specjalistyczne czy rehabilitację. Wiadome jest, że internista musi mieć wiedzę z różnych dziedzin medycyny, gdyż w innym przypadku nie będzie potrafił zidentyfikować nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Na specjalną uwagę zasługuje holistyczne podejście do pacjenta. Umysł i ciało to płaszczyzny bezpośrednio oddziałujące na siebie. Lekarz, który chce posiadać specjalizację w konkretnej dziedzinie, musi najpierw zostać internistą.

Głównym zadaniem internisty jest ocena funkcjonowania narządów wewnętrznych. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie podstawowych badań (np. krwi). Lekarz podchodzi w sposób całościowy do pacjenta, tak aby postawić trafną, a zarazem szybką diagnozę. Dotyczy to niemal wszystkich chorób (w tym alergii, zaburzeń reumatycznych czy endokrynologicznych). Należy jednak podkreślić, że internista nie może podjąć się leczenia dolegliwości, które przekraczają jego kompetencję. W takim przypadku jest zobowiązany skierować chorego do specjalisty (np. kardiologa, chirurga, psychiatry).

Zawód internisty jest niezwykle trudny, ponieważ to właśnie na nim spoczywa odpowiedzialność rozpoznania schorzeń, a nawet chorób stanowiących realne zagrożenie dla życia. Podejmuje on decyzję, czy konieczna jest specjalistyczna diagnostyka. Przeoczenie niepokojących objawów może okazać się dla pacjenta tragiczne w skutkach. Warto dodać, że internista często jest lekarzem pierwszego kontaktu. Nierzadko trafiają do niego osoby zmartwione, zdenerwowane, a nawet załamane swoim stanem zdrowia. Właśnie dlatego lekarz zajmujący się interną powinien być cierpliwy, empatyczny, komunikatywny.

Jakie choroby leczy internista?

Internista zajmuje się wieloma chorobami, takimi jak np. zakażenie dróg oddechowych, nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze, astma oskrzelowa, miażdżyca, zaburzenia rytmu serca, cukrzyca i stopa cukrzycowa, zakrzepica, POChP, choroby jelit i układu pokarmowego, nadczynność i niedoczynność tarczycy, Hashimoto, zapalenie pęcherza moczowego i nerek, a także wiele innych. Trzeba podkreślić, że internista nie podejmuje się leczenia absolutnie każdego przypadku, ponieważ wielu chorych wymaga konsultacji specjalistycznej oraz rozszerzonej diagnostyki.

Warto również wspomnieć, że internista może realizować wizyty domowe u pacjentów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://lekarze-krakow.com.pl/

Kim jest lekarz rodzinny?

Lekarz rodzinny zajmuje się leczeniem oraz diagnozą wielu chorób, takich jak np. infekcje dróg oddechowych, grypa, zapalenia płuc, zapalenie ucha środkowego, alergie pokarmowe, alergiczny nieżyt nosa, egzema, AZS, biegunka ostra i przewlekła, zaparcia, zakażenie układu moczowego, robaczyce, świerzb, płonica, rumień zakaźny, a także wiele innych. Najczęściej przyjmuje on pacjentów w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), jednak możliwe są także prywatne wizyty domowe.

Lekarz rodzinny również zajmuje się diagnozą i leczeniem wielu chorób wewnętrznych. Wypisuje skierowania do specjalistów, a także na badania, zabiegi, rehabilitacji. Jego pacjentami mogą być zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Zdarza się, że lekarz rodzinny jest jednocześnie pediatrą.

Czym różni się internista od lekarza rodzinnego?

Zakres kompetencji internisty oraz lekarza rodzinnego jest podobny. To lekarze pierwszego kontaktu, którzy mają za zadanie ocenić stan zdrowia chorego, a tym samym postawić diagnozę czy ustalić drogę leczenia. Internista zajmuje się wyłącznie osobami dorosłymi. Specjalizuje się w chorobach narządów wewnętrznych. Lekarz rodzinny opiekuje się zarówno dorosłymi, jak i dziećmi. Zajmuje się nie tylko chorobami wewnętrznymi, ale także profilaktyką zdrowotną, badaniami profilaktycznymi, bilansami zdrowia dziecka, szczepieniami itd.

Lekarz rodzinny zmuszony jest mieć wiedzę na temat chorób charakterystycznych dla wszystkich grup wiekowych. Trafiają do niego zarówno niemowlaki oraz dzieci, jak i osoby starsze.

*materiał partnerski

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.