Jeśli możliwość ochrony przed rakiem szyjki macicy i innymi nowotworami związanymi z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) można uznać za prezent dla dzieci, to otrzymały go w Dzień Dziecka. Od 1 czerwca rozpoczął się powszechny program szczepień przeciw HPV. Na razie dla dwóch roczników dziewcząt a także chłopców – 2010 i 2011.

– Dla rocznika 2010 szczepienie musi być rozpoczęte przed ukończeniem 14 r.ż. i może być zakończone po dacie 15 urodzin (z zachowaniem 2-dawkowego schematu) – napisano na stronie szczepienia.pzh.gov.pl.

W przypadku, gdy dziecko zostało już zaszczepione wcześniej pierwszą dawką, to w ramach programu może przyjąć drugą dawkę. Odstęp powinien wynieść 6 miesięcy, ale nie więcej niż 12 miesięcy.

Program przewiduje szczepienie dwoma preparatami:

 • Cervarix dawka 0,5 ml (GlaxoSmithKline Biologicals S.A.)
 • Gardasil 9 dawka 0,5 ml (Merck Sharp & Dohme B.V).

Na szczepienie można umówić się poprzez Internetowe Konto Pacjenta albo dzwoniąc na infolinię pod numer 989 (czynna codziennie od godz. 7.00 do 20.00).

W Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030 przyjętej przez rząd w lutym 2020 roku założono, że do końca 2028 r. zaszczepionych przeciwko HPV będzie przynajmniej 60 proc. dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania.

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Źródła:
 1. Informacja NIZP-PZH na temat realizacji szczepień:
  https://szczepienia.pzh.gov.pl/zalecenia-mz-dotyczace-realizacji-powszechnego-programu-szczepien-przeciw-hpv/
 2. Zalecenia Ministerstwa Zdrowia:
  https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2023/05/Zalecenia_MZ_w_zakresie_realizacji_szczepien_HPV_MMM-6.pdf
 3. Uchwała RM o przyjęciu uchwały ws. NSO:
  https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WMP20200000189/O/M20200189.pdf

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.