Światowy Dzień Krwiodawstwa – podziel się tym, co masz najcenniejsze
1,2 mln pobrań, ponad 1,5 mln przetoczeń i 600 tysięcy krwiodawców. Wydaje się, że to sporo, jednak zapotrzebowanie na krew wciąż rośnie. Szczególnie w wakacje. Światowy Dzień Krwiodawstwa to doskonała okazja, by o tym przypomnieć.
Zwiększanie świadomości Polaków o istocie krwiodawstwa ma niebagatelne znaczenie dla kondycji polskiej służby zdrowia. W 2018 roku ogólna liczba pobrań wyniosła ponad 1,2 mln. W każdym roku wykonywanych jest ok. 1,6 mln przetoczeń krwi i jej składników.
Dlaczego to tak ważne, byśmy oddawali krew? Ciągle nie wynaleziono syntetycznej krwi, dlatego wsparcie człowieka dla zdrowia i życia innych jest niezwykle istotne. Krew ludzka jest bezcenna i nie istnieje żadna substancja, która może ją zastąpić.
Kto może zostać krwiodawcą?
By być dawcą:
- Trzeba mieć 18-65 lat
- Ważyć minimum 50 kilogramów
- W ciągu sześciu miesięcy poprzedzających oddanie krwi:
- nie wykonywać tatuaży,
- nie korzystać z akupunktury,
- przekłuć uszu lub innych części ciała;
- nie być po zabiegu operacyjnym, endoskopowym i innych diagnostycznych. np. gastroskopii czy laparoskopii,
- nie być leczonym krwią i jej składnikami.
Szczegółowy wywiad przed pobraniem krwi wyklucza osoby, które nie mogą jej oddawać.
Oddawanie krwi – jak się przygotować?
Od jednej osoby jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi, co trwa zwykle od pięciu do ośmiu minut. Należy do tego jednak doliczyć czas konieczny do wypełnienia ankiety, rejestrację, badanie i wywiad lekarski. Całość trwa zwykle ok. 40-60 minut. W ciągu roku kobiety mogą oddawać krew metodą konwencjonalną nie częściej niż cztery razy (po 450 ml), mężczyźni zaś – maksymalnie sześć.
Planując oddanie krwi powinniśmy być:
- zdrowi
- wyspani
- wypoczęci.
Dawcy nie mogą brać leków, z wyjątkiem środków antykoncepcyjnych.
Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa należy zjeść lekkostrawny posiłek. Niewskazane jest natomiast przychodzenie na czczo.
By zostać dawcą trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.
W wakacje krew jest szczególnie potrzebne
Wakacje to trudny czas dla krwiodawstwa. Wynika to z częstych wyjazdów Honorowych Dawców Krwi, a także studentów, którzy chętnie oddają krew w celu ratowania życia i zdrowia innych. Jednak to nie jedyny problem, wakacyjne wyjazdy wiążą się z wzmożonym ruchem na drogach, a to z kolei z częstymi wypadkami drogowymi, których ofiary najczęściej potrzebują krwi. Wszystko to składa się na zwiększenie zapotrzebowania i częściowe niedobory krwi w Centrach Krwiodawstwa.
Krew – bezcenny lek
Krew jest o tyle wyjątkowa, że nie da się jej wyprodukować. Mimo prowadzenia wielu prac naukowych, mimo rozwoju, z którym spotykamy się w różnych dziedzinach medycyny i farmakoterapii, ta krew otrzymywana przez Honorowych Dawców Krwi jest niezastępowalna. To produkt, którego nie jesteśmy w stanie syntetycznie pozyskać, a zapotrzebowanie na nią stale rośnie. Prawie każdy z nas może: oddać krew, wpisać się w społeczność krwiodawców i mieć swój udział w ratowaniu życia innych.
W decyzji o oddaniu krwi, może pomóc świadomość, komu ta krew jest potrzebna. Dzięki niej ratujemy m.in. noworodki, osoby po przeszczepach i ludzi po wypadkach, dlatego ten okres wakacyjny jest tak istotny, bo przecież wszyscy przemieszczamy się po całej Polsce w celu wypoczynku. Warto przed wyjazdem uwzględnić oddanie krwi, bo nigdy nie wiemy, kiedy nam – dawcom i naszym bliskim ta krew też może być potrzebna.
Źródło:
- https://www.gov.pl/web/zdrowie/swiatowy-dzien-krwiodawstwa-podziel-sie-tym-co-masz-najcenniejsze
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.