Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2020-2030
Niedługo przyjęta zostanie „Strategia na rzecz osób z niepełnosprawnościami na lata 2020-2030”. – Gdyby Polska tej strategii nie przyjęła, nastąpiłoby zablokowanie Europejskich Funduszy Społecznych dla Polski – tłumaczy Paweł Wdówik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Od pewnego czasu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstawała Strategia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2020-2030. To dokument, którego celem jest m.in. realizacja postanowień Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych w Polsce. Aktualnie dokument wrócił do resortu po konsultacjach społecznych. Trwały one mniej więcej do połowy czerwca.
Czym jest strategia na rzecz osób z niepełnosprawnościami?
Na dokument składają się zasadniczo dwie części. Pierwsza to diagnoza systemu wsparcia, a także sytuacji, w jakiej znajdują się osoby z niepełnosprawnościami. Diagnoza dotyka szeregu płaszczyzn funkcjonowania człowieka. Między innymi tego jak osoby z niepełnosprawnościami odnajdują się na rynku pracy. A także jak przebiega ich edukacja. Dokument zawiera również informacje o rozwiązaniach prawnych i systemie wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami w Polce, a także dostępie do niezależnego życia.
Ponadto diagnoza wskazuje, które obszary z funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnościami w polskich realiach trzeba poprawić, wdrożyć lub usprawnić. Które natomiast są efektywne.
Druga część Strategii na rzecz osób z niepełnosprawnościami na lata 2020-2030 plany. Podobnie, jak diagnoza, autorzy opracowania zogniskowali je wokół ośmiu priorytetów:
- niezależne życie
- dostępność
- edukacja
- praca
- zabezpieczenie społeczne
- zdrowie
- budowanie świadomości
- koordynacja.
W ramach tych obszarów, dokument stanowi o szeregu działań koniecznych do podjęcia. Dlaczego przyjęcie dokumentu jest tak ważne? Na antenie Radia PIK tłumaczył niedawno Paweł Wdówik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
– To jest dokument o tyle ważny, że gdyby polska tej strategii nie przyjęła, nastąpiłoby zablokowanie europejskich funduszy społecznych dla Polski. On bardzo zbliża nas do realizacji standardów wynikających z innego dokumentu. Mianowicie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych – tłumaczył w Bydgoszczy, podczas spotkania z osobami z niepełnosprawnościami.
Czas pokaże czy perspektywy zawarte w Strategii przełożą się w realne działania.
Źródła:
- http://niepelnosprawni.gov.pl/art,1025,ogloszenie-o-konsultacjach-publicznych-projektu-uchwaly-rady-ministrow-w-sprawie-przyjecia-dokumentu-strategia-na-rzecz-osob-z-niepelnosprawnosciami-2020-2030
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.