Partnerzy portalu:
Środa: 19 czerwca 2024

"Strategia na rzecz osób z niepełnosprawnościami na lata 2020-2030" jest już po konsultacjach społecznych - mówił w Bydgoszczy Paweł Wdówik/ fot. MPRiPS

Monika Rydlewska

Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2020-2030

Niedługo przyjęta zostanie „Strategia na rzecz osób z niepełnosprawnościami na lata 2020-2030”. – Gdyby Polska tej strategii nie przyjęła, nastąpiłoby zablokowanie Europejskich Funduszy Społecznych dla Polski – tłumaczy Paweł Wdówik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Od pewnego czasu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstawała Strategia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2020-2030. To dokument, którego celem jest m.in. realizacja postanowień Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych w Polsce. Aktualnie dokument wrócił do resortu po konsultacjach społecznych. Trwały one mniej więcej do połowy czerwca.

Czym jest strategia na rzecz osób z niepełnosprawnościami?

Na dokument składają się zasadniczo dwie części. Pierwsza to diagnoza systemu wsparcia, a także sytuacji, w jakiej znajdują się osoby z niepełnosprawnościami. Diagnoza dotyka szeregu płaszczyzn funkcjonowania człowieka. Między innymi tego jak osoby z niepełnosprawnościami odnajdują się na rynku pracy. A także jak przebiega ich edukacja. Dokument zawiera również informacje o rozwiązaniach prawnych i systemie wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami w Polce, a także dostępie do niezależnego życia.

Ponadto diagnoza wskazuje, które obszary z funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnościami w polskich realiach trzeba poprawić, wdrożyć lub usprawnić. Które natomiast są efektywne.

Druga część Strategii na rzecz osób z niepełnosprawnościami na lata 2020-2030  plany. Podobnie, jak diagnoza, autorzy opracowania zogniskowali je wokół ośmiu priorytetów:

  • niezależne życie
  • dostępność
  • edukacja
  • praca
  • zabezpieczenie społeczne
  • zdrowie
  • budowanie świadomości
  • koordynacja.

W ramach tych obszarów, dokument stanowi o szeregu działań koniecznych do podjęcia. Dlaczego przyjęcie dokumentu jest tak ważne? Na antenie Radia PIK tłumaczył niedawno Paweł Wdówik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– To jest dokument o tyle ważny, że gdyby polska tej strategii nie przyjęła, nastąpiłoby zablokowanie europejskich funduszy społecznych dla Polski. On bardzo zbliża nas do realizacji standardów wynikających z innego dokumentu. Mianowicie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych – tłumaczył w Bydgoszczy, podczas spotkania z osobami z niepełnosprawnościami.

Czas pokaże czy perspektywy zawarte w Strategii przełożą się w realne działania.

Źródła:
  1. http://niepelnosprawni.gov.pl/art,1025,ogloszenie-o-konsultacjach-publicznych-projektu-uchwaly-rady-ministrow-w-sprawie-przyjecia-dokumentu-strategia-na-rzecz-osob-z-niepelnosprawnosciami-2020-2030

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!