– Od 28 marca znosimy obowiązek noszenia maseczek. Nie dotyczy to podmiotów leczniczych – powiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. To nie koniec zmian. Zmienią się również zasady izolacji domowej i kwarantanny.

Podczas czwartkowej (24 marca) konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił oficjalnie to, o co od kilku dni nieoficjalnie przewidywały niektóre media.

– Podjąłem decyzję o tym, żeby od 28 marca wprowadzić dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Tutaj bardzo ważnym zastrzeżeniem jest fakt, że zniesienie nie dotyczy podmiotów leczniczych – ogłosił minister Adam Niedzielski.

Maseczki pozostaną obowiązkowe w podmiotach leczniczych. Obowiązek zakrywania twarzy będzie dotyczył zarówno personelu, jak i pacjentów.
Natomiast obowiązek zakrywania ust i nosa w innych pomieszczeniach zamkniętych zniknie. Z zastrzeżeniem, że powinniśmy używać maseczki w sytuacjach, które sami identyfikujemy jako związane ze zwiększonym ryzykiem zakażenia. Chodzi np. o duże skupiska ludzi. – Wtedy rekomenduję, aby używać maseczek – powiedział Niedzielski.

Izolacja domowa i kwarantanna

Minister zdrowia poinformował również o zniesieniu izolacji domowej, kwarantanny domowej dla współdomowników i wszystkich kwarantann związanych z wjazdem do Polski.

– Znosząc te rozwiązania, mówię o izolacji a także o kwarantannie, również chciałbym powiedzieć o dwóch ostrzeżeniach – zaznaczył.

Pozytywny test na koronawirusa

Pacjenci, u których test wykryje zakażenie koronawirusem, będą korzystać ze zwolnień lekarskich na zwykłych zasadach. – Tymi izolacjami nie będzie już zarządzał sanepid – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski.
– Jeżeli będą pojawiały się ogniska, jeżeli będziemy mieli do czynienia z jakimiś lokalnymi zjawiskami epidemicznymi, to, oczywiście, sanepid cały czas posiada uprawnienia do tego, żeby nakładać kwarantannę i decydować o izolacji – zaznaczył minister zdrowia.

Testy na koronawirusa

Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, od 1 kwietniu testy będą wykonywane tylko i wyłącznie na zlecenie lekarskie. To oznacza, że lekarz zawsze będzie uczestniczył w tym procesie. Testy będą bezpłatne. Po pozytywnym wyniku lekarz będzie decydował o zwolnieniu lekarskim.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

 

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.