Partnerzy portalu:
Środa: 4 grudnia 2024

Szczyt zachorowań na grypę przypada na styczeń-marzec/ fot. Freepik

Monika Rydlewska

Szczepienie na grypę - pytania i odpowiedzi

Czy szczepienie jest obowiązkowe? Ile kosztuje? Jak się do niego przygotować? Na te i inne pytania dotyczące szczepienia na grypę sezonową odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Czy szczepienie jest obowiązkowe?

Nie. Szczepienie jest dobrowolne, a zarazem zalecane.

Czy szczepionka przeciw grypie jest płatna?

Szczepionkę przeciw grypie dla osób wymienionych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 sierpnia 2021 r. w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 w całości finansuje się ze środków publicznych.

Kiedy można wykonać szczepienie?

Szczepienia będą realizowane od października 2021 r.

Szczyt zachorowań na grypę przypada na styczeń-marzec. Nabycie odporności po podaniu szczepionki następuje w okresie ok. 2 tygodni od podania produktu i utrzymuje się 6-12 miesięcy. Zatem zaszczepienie się do połowy stycznia, jest jak najbardziej wskazane.

Gdzie można się zaszczepić?

Każda osoba uprawniona do szczepienia może zgłosić się na szczepienie przeciw grypie do jednego z punktu szczepień wskazanego na mapie punktów szczepiących przeciw grypie. Listę punktów można znaleźć na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype

Takim punkt to np. przychodnia POZ umieszczona na wykazie (lub w zaktualizowanym wykazie), prowadzonym przez właściwego miejscowo dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ. Wykaz znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej NFZ.

Jeżeli taki podmiot to pracodawca, szczepienie można wykonać w miejscu pracy.

Jeżeli jesteś pracodawcą, prowadzisz przedszkole, szkołą lub dom pomocy społecznej możesz w imieniu swoich uprawnionych pracowników lub podopiecznych się do punku szczepień w celu zapewnienia szczepień np. grupy pracowniczej lub podopiecznych. Taki sposób postępowania i bezpośredni kontakt z punktem szczepień lub POZ realizującym szczepienia przeciw grypie zapewni sprawną organizację szczepienia dla pracowników danej instytucji lub zakładu pracy.

Jakie szczepionki będą wykorzystywane do szczepienia?

W trakcie realizacji szczepień będą dostępne następujące szczepionki: INFLUVAC TETRA, VAXIGRIP TETRA, FLUARIX TETRA. Wszystkie szczepionki są przeznaczone do stosowania w sezonie 2021/2022.

Skąd pochodzi pula szczepionek przeznaczonych do akcji szczepień?

Szczepionki pochodzą z puli dawek zakupionych przez Rząd.

Na sezon 2021/2022 rząd zakupił dodatkową pulę szczepionek dla grup wskazanych w rozporządzeniu w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej. Szczepionki trafiają do podmiotów z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych na ich zapotrzebowanie.

Kto może przeprowadzić szczepienie w punkcie szczepień?

Uprawnieni do kwalifikacji do szczepienia przeciw grypie są lekarze. Natomiast uprawnionymi do przeprowadzania szczepień są: lekarze, pielęgniarki, położne, felczerzy, higienistki szkolne. Wpis do e-karty szczepień (w elektronicznej dokumentacji medycznej pacjenta) dokonany przez osoby uprawnione,  potwierdzenia kwalifikację a także wykonanie szczepienia przeciw grypie.

Czy samo szczepienie jest bezpłatne?

Tak. Punkt szczepień nie pobiera opłaty za szczepienie. Szczepionka będzie dostępna na miejscu. Nie musisz realizować recepty w aptece, aby skorzystać ze szczepienia. Nie zabieraj ze sobą szczepionki kupionej w aptece.

Czy moje szczepienie będzie widoczne w IKP?

Na podstawie wpisu do e-Karty Szczepień zostanie wystawione elektroniczne zaświadczenie o wykonaniu szczepienia przeciw grypie, widoczne na Internetowym Koncie Pacjenta osoby poddanej szczepieniu. Rodzice i opiekunowie ustawowi znajdą wpis na IKP dziecka lub podopiecznego.

Czy dostanę zaświadczenie o podaniu szczepionki w punkcie szczepień?

Punkt szczepień nie wydaje zaświadczeń o wykonanym szczepieniu. Jednak fakt zaszczepienia można odnotować w posiadanej przez osobę szczepioną Międzynarodowej Książeczce Szczepień.

Czy przewidziano kolejność w ramach grup do szczepienia?

W pierwszej kolejności szczepienie rekomenduje się dla personelu medycznego. Nie ma jednak ograniczeń w realizacji świadczeń przez punkt szczepień.

Czy należy zachować odstęp pomiędzy szczepieniem przeciw grypie, a innym szczepieniem np. przeciw COVID-19?

Aktualnie nie ma konieczności zachowania odstępu czasowego pomiędzy szczepieniem przeciwko COVID-19, a jakimkolwiek innym szczepieniem.

Szczepionki przeciwko COVID-19 można podawać w dowolnym czasie przed lub po podaniu innych szczepionek. Dotyczy to również podawania szczepionek przeciwko COVID-19 z innymi szczepionkami tego samego dnia, lub w trakcie tej samej wizyty szczepiennej.

Obecnie wiedza dotycząca sposobu działania szczepionek przeciw COVID-19 oraz zebrane dane dotyczące bezpieczeństwa szczepionek przeciw COVID-19 pozwalają na ich podawanie zarówno podczas jednej wizyty, jak i podczas osobnych wizyt (w dowolnym odstępie).

Zgodnie z ogólnymi wytycznymi dotyczącymi najlepszej praktyki szczepień, szeroko zakrojone badania dotyczące jednoczasowego podawania powszechnie stosowanych szczepionek inaktywowanych oraz „żywych” wykazały, że immunogenność oraz częstość zdarzeń niepożądanych są podobne do obserwowanych w przypadku ich oddzielnego podawania.

Źródła:
  1. https://www.gov.pl/web/zdrowie/najczesciej-zadawane-pytania-dot-szczepienia-na-grype

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!