Partnerzy portalu:
Czwartek: 20 czerwca 2024

Specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka podkreślają, że dla optymalnego rozwoju płodu duże znaczenie ma zarówno prawidłowa masa ciała matki przed zapłodnieniem, jak również odpowiedni przyrost masy ciała podczas ciąży/ fot. Freepik

Monika Rydlewska

Ile kilogramów przyszła mama ma przytyć w ciąży

Prawidłowy przyrost masy ciała w czasie ciąży zależy od tego, ile przyszła mama ważyła przed zapłodnieniem. Już planując ciążę warto więc zadbać o prawidłową wagę – oszczędzi to kłopotów ze zdrowiem zarówno mamy, jak i dziecka.

Specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka podkreślają, że dla optymalnego rozwoju płodu duże znaczenie ma zarówno prawidłowa masa ciała matki przed zapłodnieniem, jak również odpowiedni przyrost masy ciała podczas ciąży. Najczęściej wykorzystywanym wskaźnikiem wagowo-wzrostowym pozwalającym na ocenę tego, czy przyszła mama waży odpowiednio dużo, jest wskaźnik Body Mass Index. Obliczamy go dzieląc wartość masy ciała wyrażoną w kilogramach przez wartość wzrostu wyrażoną w metrach, a następnie powiększoną do kwadratu.

Sprawdź, jaki jest prawidłowy wzrost masy ciała w ciąży w zależności od BMI przed zajściem w ciążę

BMI < 18,5 przed zajściem w ciążę (niedowaga) + 12,5 – 18 kg w czasie całej ciąży;

wskaźnik BMI 18,5  przed zajściem w ciążę (prawidłowa waga) + 11,5 – 16 kg w czasie całej ciąży;

BMI 25 przed zajściem w ciążę (nadwaga) + 7 – 11,5 kg w czasie całej ciąży;

BMI >30  przed zajściem w ciążę (otyłość) + 5 – 9 kg w czasie całej ciąży.

Eksperci zalecają, aby przyszła mama dokładnie omówiła ze swoim lekarzem wszelkie kwestie związane z przybywaniem na wadze w czasie ciąży, dietą, a także aktywnością fizyczną. Może się okazać, że z uwagi na stan zdrowia zalecane przyrosty masy ciała będą inne niż podane wyżej. Okazuje się na przykład, że mogą one być inne dla kobiet ciężarnych z nadwagą i otyłością oraz stwierdzoną cukrzycą ciążową.

W ciąży nie wolno się odchudzać. Odchudzanie się może doprowadzić do niedożywienia płodu i mieć poważne konsekwencje dla jego rozwoju.

Dlaczego utrzymanie prawidłowego przyrostu w czasie ciąży jest ważne?

Odpowiedź jest prosta. Dlatego, że daje dużo korzyści dla dziecka i matki. Natomiast za dużo kilogramów zarówno przed ciążą, jak i w jej trakcie naraża i kobietę, i dziecko, na znaczne problemy zdrowotne, w tym:

 • cukrzycę u dziecka
 • cukrzycę u matki
 • nadciśnienie u matki
 • nadmierną masę noworodka
 • otyłość matki i dziecka
 • poród przedwczesny
 • żylaki u matki
 • hemoroidy u matki.

Niedowaga i zbyt niski przyrost masy ciała matki także nie są prognostykiem dobrego zdrowia. W takiej sytuacji dziecko jest narażone na:

 • problemy z rozwojem
 • niską masę urodzeniową
 • cukrzycę
 • nadciśnienie w późniejszym wieku,

a matka na:

 • przedwczesny poród,
 • anemię
 • problemy hormonalne.

Justyna Wojteczek (zdrowie.pap.pl)

Źródła:
 1. Poradnik Żywienia Kobiet w Ciąży pod redakcją Kliniki Położnictwa i Ginekologii IMiD, Gutaj Paweł, Wender-Ożegowska Ewa , Mantaj Urszula , Zawiejska Agnieszka , Brązert Jacek: Matczyny BMI oraz przyrost masy ciała w ciąży i ich wpływ na wyniki położnicze u kobiet z cukrzycą ciążową w: Ginekologia Polska, 2011

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!