Ile kilogramów przyszła mama ma przytyć w ciąży
Prawidłowy przyrost masy ciała w czasie ciąży zależy od tego, ile przyszła mama ważyła przed zapłodnieniem. Już planując ciążę warto więc zadbać o prawidłową wagę – oszczędzi to kłopotów ze zdrowiem zarówno mamy, jak i dziecka.
Specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka podkreślają, że dla optymalnego rozwoju płodu duże znaczenie ma zarówno prawidłowa masa ciała matki przed zapłodnieniem, jak również odpowiedni przyrost masy ciała podczas ciąży. Najczęściej wykorzystywanym wskaźnikiem wagowo-wzrostowym pozwalającym na ocenę tego, czy przyszła mama waży odpowiednio dużo, jest wskaźnik Body Mass Index. Obliczamy go dzieląc wartość masy ciała wyrażoną w kilogramach przez wartość wzrostu wyrażoną w metrach, a następnie powiększoną do kwadratu.
Sprawdź, jaki jest prawidłowy wzrost masy ciała w ciąży w zależności od BMI przed zajściem w ciążę
BMI < 18,5 przed zajściem w ciążę (niedowaga) + 12,5 – 18 kg w czasie całej ciąży;
wskaźnik BMI 18,5 przed zajściem w ciążę (prawidłowa waga) + 11,5 – 16 kg w czasie całej ciąży;
BMI 25 przed zajściem w ciążę (nadwaga) + 7 – 11,5 kg w czasie całej ciąży;
BMI >30 przed zajściem w ciążę (otyłość) + 5 – 9 kg w czasie całej ciąży.
Eksperci zalecają, aby przyszła mama dokładnie omówiła ze swoim lekarzem wszelkie kwestie związane z przybywaniem na wadze w czasie ciąży, dietą, a także aktywnością fizyczną. Może się okazać, że z uwagi na stan zdrowia zalecane przyrosty masy ciała będą inne niż podane wyżej. Okazuje się na przykład, że mogą one być inne dla kobiet ciężarnych z nadwagą i otyłością oraz stwierdzoną cukrzycą ciążową.
W ciąży nie wolno się odchudzać. Odchudzanie się może doprowadzić do niedożywienia płodu i mieć poważne konsekwencje dla jego rozwoju.
Dlaczego utrzymanie prawidłowego przyrostu w czasie ciąży jest ważne?
Odpowiedź jest prosta. Dlatego, że daje dużo korzyści dla dziecka i matki. Natomiast za dużo kilogramów zarówno przed ciążą, jak i w jej trakcie naraża i kobietę, i dziecko, na znaczne problemy zdrowotne, w tym:
- cukrzycę u dziecka
- cukrzycę u matki
- nadciśnienie u matki
- nadmierną masę noworodka
- otyłość matki i dziecka
- poród przedwczesny
- żylaki u matki
- hemoroidy u matki.
Niedowaga i zbyt niski przyrost masy ciała matki także nie są prognostykiem dobrego zdrowia. W takiej sytuacji dziecko jest narażone na:
- problemy z rozwojem
- niską masę urodzeniową
- cukrzycę
- nadciśnienie w późniejszym wieku,
a matka na:
- przedwczesny poród,
- anemię
- problemy hormonalne.
Justyna Wojteczek (zdrowie.pap.pl)
Źródła:
- Poradnik Żywienia Kobiet w Ciąży pod redakcją Kliniki Położnictwa i Ginekologii IMiD, Gutaj Paweł, Wender-Ożegowska Ewa , Mantaj Urszula , Zawiejska Agnieszka , Brązert Jacek: Matczyny BMI oraz przyrost masy ciała w ciąży i ich wpływ na wyniki położnicze u kobiet z cukrzycą ciążową w: Ginekologia Polska, 2011
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.