Fundacja Dignitas Dolentium ogłosiła nabór wniosków w XIII edycji Programu Pomocna Dłoń. Pomoc polega na jednorazowym przekazaniu osobom zmagającym się na co dzień z MND/SLA wsparcia finansowego. Jak wnioskować o pomoc i kto może skorzystać z programu?

Kilka dni temu rozpoczęła się kolejna, trzynasta już edycja Programu Pomocna Dłoń.

– Chcemy dotrzeć z pomocą do wszystkich chorych – zapewnia prezes Stowarzyszenia Dignitas Dolentium Paweł Bała.

– Pomoc ma charakter przekazania jednorazowo na edycję programu 900 złotych. Jest kierowana do osób cierpiących na SLA. Takich, które przebywają w domu, są obłożnie chore lub są wentylowani mechanicznie lub żywione enteralnie (np. PEG). Rozumiemy, że chorzy i ich bliscy mają dosyć zmagania się z biurokracją, wypełnianiem pism urzędowych itp. Ograniczyliśmy do minimum wymagania natury formalnej – poinformowało kilka dni temu Stowarzyszenie Dignitas Dolentium.

– Przypominamy, że pomoc jest adresowana do osób chorujących na MND/SLA, a nie dla osób zmagających się z dystrofią mięśniową, miastenią, SMA, itd. Są to różne choroby – podkreśla Stowarzyszenie Dignitas Dolentium.

Jak wnioskować o pomoc?

  • Po pierwsze, należy poprosić jakiegokolwiek lekarza (np. rodzinnego) o potwierdzenie na piśmie, że chory zmaga się z SLA/MND i jest w ciężkim stanie.
  • Następnie należy wypełnić formularz wniosku dostępny na stronie internetowej Stowarzyszenia Dignitas Dolentium.
  • Do wniosku należy dołączyć kserokopię wypisu ze szpitala.
  • Dokumenty należy wysłać na adres Stowarzyszenia Dignitas Dolentium (ul. Gorczańska 26, 34-400 Nowy Targ).

Wzory wymaganego zaświadczenia, formularz wniosku oraz regulamin programu „Pomocna dłoń” można pobrać stąd: http://mnd.pl/pomocna_dlon.htm lub otrzymacie pisząc na adres: mnd-sla@wp.pl.

Uwaga: Zaświadczenie lekarskie musi być wydane na załączonym wzorze.

– Osoby, które już skorzystały z naszej pomocy w poprzednich edycjach mogą skorzystać z pomocy również w tej edycji programu „Pomocna dłoń” – zapewnia Stowarzyszenie Dignitas Dolentium.

Dignitas Dolentium czyli Godność Cierpiących

Stowarzyszenie działa na rzecz osób chorych na stwardnienie boczne zanikowe (SLA) oraz ich rodzin. Jego działalność skupia się na niesieniu pomocy chorym na SLA. Ponadto, Stowarzyszenie Dignitas Dolentium jest założycielem pierwszego w Polsce portalu poświęconego chorobie. Upowszechnia podstawową wiedzę o SLA/MND. A także prowadzi m.in. telefon zaufania oraz oferuje bezpłatne konsultacje ze specjalistami. Zajmuje się także nieodpłatnym wypożyczeniem sprzętu medycznego oraz pośredniczy w przekazywaniu sprzętu rehabilitacyjnego od darczyńców dla chorych. Od kilkunastu lat prowadzi również program „Pomocna Dłoń”.

 

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.