Zgodnie z obietnicą Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wzrosła kwota jaka przekazana zostanie w tym roku na działania dla organizacji pozarządowych na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Budżet wzrósł do prawie 279 milionów zł.

W sumie dzięki funduszom przekazanym w ramach konkursu „Szansa-Rozwój-Niezależność” realizowane będą 572 projekty. Wsparcie trafi do ponad 150 tys. osób z niepełnosprawnościami. Ponad 88 mln złotych przekazane zostaną na realizację 223 projektów w placówkach, w ramach których planowane jest udzielenie wsparcia 22 tysiącom osób z niepełnosprawnościami.

Pieniądze dla 397 organizacji

Środki finansowe otrzyma w sumie 397 organizacji. Podejmują one inicjatywy wspierające wejście osób niepełnosprawnych na rynek pracy. Inicjatywy poprawiające ich jakość życia, a także zwiększające samodzielność i aktywność społeczną. Wśród kierunków pomocy zwracamy też uwagę na projekty, które zapewniają dostęp do informacji i promują pozytywne postawy społeczne względem osób z niepełnosprawnościami – wyjaśnia Marlena Maląg, prezes zarządu PFRON.

„Szansa-Rozwój-Niezależność”

Konkurs „Szansa-Rozwój-Niezależność” dotyczy działań na rzecz osób niepełnosprawnych podejmowanych przez organizacje pozarządowe. Obejmuje zarówno umowy jednoroczne jak i wieloletnie, które zabezpieczają między innymi działalność placówek udzielających pomocy w zakresie rehabilitacji ciągłej. Tym samym kwota wsparcia PFRON na zdania zlecane organizacjom pozarządowym zwiększyła się o 32 mln zł.

W ciągu ostatnich lat PFRON sukcesywnie zwiększa środki na dofinansowanie projektów realizowanych na rzecz osób niepełnosprawnych. Tegoroczny budżet jest największym od dekady i wynosi prawie 279 mln zł (278 971 000 zł).

Dzięki środkom PFRON co roku udaje się zorganizować liczne kursy, warsztaty, turnieje sportowe, koncerty czy festiwale. Wsparciem objęte są osoby z wszystkimi rodzajami niepełnosprawności. Środki Funduszu umożliwiają zarówno wsparcie działań mających na celu wejście osób niepełnosprawnych na rynek pracy. Dotyczą również zwiększenia samodzielności osób z niepełnosprawnościami i wzrostu aktywności w różnych dziedzinach życia. A także zapewnienia dostępu do informacji, poprawy jakości funkcjonowania oraz upowszechniania pozytywnych postaw społecznych.

 

Źródło:
  1. https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/279-mln-zl-od-pfron-dla-organizacji-pozarzadowych/

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.