Większość chorych na stwardnienie rozsiane (SM) dowiaduje się o swojej chorobie pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, a to dla wielu czas zakładania rodzin i starania się o potomstwo. Specjaliści uspokajają – SM nie wyklucza rodzicielstwa.

Diagnoza: stwardnienie rozsiane – czyli przewlekła, nieuleczalna choroba neurologiczna, której postęp może powodować poważne komplikacje zdrowotne – musi przerażać. Nic dziwnego, że panuje przekonanie, że zachorowanie na SM oznacza konieczność zrezygnowania z aktywnego życia zawodowego, społecznego, a także rodzinnego. To nieprawda – współczesne terapie pozwalają wielu chorym realizować swoje plany, także te związane z rodzicielstwem.

Zdaniem specjalistów stwardnienie rozsiane:

  • nie jest przeciwwskazaniem do planowania ciąży,
  • nie wpływa też na płodność, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Warto jednak już na etapie starań o dziecko poinformować swojego lekarza o tych zamierzeniach i ustalić z nim plan leczenia.

Pacjentki muszą liczyć się z tym, że na czas ciąży i karmienia będą musiały zrezygnować z przyjmowania leków – zaznacza dr Katarzyna Kurowska specjalista-neurolog z II Kliniki Neurologicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Czy ciąża zaostrza SM?

Ciąża to obciążenie dla organizmu kobiety, a szczególnie – dla chorej kobiety. Oprócz typowych ciążowych dolegliwości – związanych ze zmianami hormonalnymi i zmieniającym się ciałem – pojawiają się też obawy związane z SM.

Kobiety martwią się o to, czy ich choroba nie będzie miała wpływu na przebieg ciąży i na zdrowie dziecka, czy ciąża nie spowoduje, że choroba się nasili, a także czy potem da radę wychować swoje dziecko.

Lekarze uspokajają i powołując się na badania przekonują, że ciąża nie tylko nie wpływa negatywnie na zdrowie pacjentek z SM, ale wręcz oddziałuje pozytywnie.

Z obserwacji wynika, że częstotliwość rzutów w ostatnim trymestrze znacznie spada. SM nie wpływa na szanse donoszenia ciąży. Prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego dziecka jest takie samo, jak u kobiet niechorujących na stwardnienie rozsiane. Jednak trzy miesiące po urodzeniu dziecka to okres, w którym prawdopodobieństwo rzutu wzrasta ze względu na zmiany hormonalne i zmęczenie związane z opieką nad noworodkiem – zaznacza specjalistka.

Czy matka z SM może karmić piersią?

Jest to na pewno możliwe, choć wyniki badań dotyczące wpływu karmienia na zdrowie chorej są niejednoznaczne – od takich, które upatrują się ochronnej roli naturalnego karmienia na występowanie rzutów bezpośrednio po porodzie, po negatywne lub obojętne oddziaływanie na przebieg choroby.

Większość specjalistów uważa jednak, że stwardnienie rozsiane nie powinno być przyczyną rezygnacji z karmienia piersią. Przeciwwskazaniem jest dopiero przyjmowanie leków immunomodulujących i imunosupresyjnych, gdyż nie wiadomo, w jaki sposób oddziałują one na organizm dziecka.

Zdaniem ekspertów właściwa terapia farmakologiczna, aktywna rehabilitacja oraz wsparcie bliskich pozwalają chorym na SM przez długie lata realizować się jako rodzice i aktywnie uczestniczyć w życiu dziecka.

FAKTY o SM i rodzicielstwie

  1. SM nie wpływa bezpośrednio na przebieg ciąży.
  2. Stwardnienie rozsiane nie zwiększa ryzyka powikłań podczas porodu.
  3. SM nie oznacza konieczności zakończenia ciąży cesarskim cięciem.
  4. Poród naturalny w przypadku kobiety SM, podobnie jak w przypadku kobiety zdrowej, uważany jest za odpowiedni.
  5. Możliwe i bezpieczne jest zastosowanie podczas porodu i ew. cięcia cesarskiego znieczulenia zewnątrzoponowego.
Źródło:
  1. www.ptsr.org.pl,
  2. www.neuropozytywni.pl ,
  3. www.sm24.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.