Partnerzy portalu:
Środa: 19 czerwca 2024

UCC będą ważne przez okres 270 dni od daty przyjęcia dawki przypominającej/ fot. Freepik

Monika Rydlewska

Zmiana sposobu wystawiania Unijnego Certyfikatu Covid (UCC) dla osób zaszczepionych

Od lutego 2022 r. ważność Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym ulegnie skróceniu do 270 dni. To jedna ze zmian zasad wystawiania zaświadczeń. Minister zdrowia wydał komunikat w tej sprawie. Nowe wytyczne przygotowano na podstawie stanowiska Rady Medycznej.

UCC po schemacie podstawowym

Od 1 lutego 2022 r. ważność UCC wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym ulegnie skróceniu do 270 dni; licząc od daty zakończenia szczepienia w cyklu podstawowym.

UCC po dawce dodatkowej

Od 31 grudnia 2021 r. rozpoczął się proces wydawania UCC na okres 360 dni od daty przyjęcia dawki dodatkowej uzupełniającej.

Natomiast od 1 lutego 2022 r. ważność przedmiotowych certyfikatów zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką dodatkową.

Przypominamy, że dawkę dodatkową, uzupełniającą podaje się po 28 dniach osobom z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystraczająca (podawana w celu osiągnięcia optymalnej ochrony).

UCC po dawce przypominającej

UCC będą ważne przez okres 270 dni od daty przyjęcia dawki przypominającej (aktualnie 360 dni). Jednocześnie ważność certyfikatów wystawionych przed tą datą ulegnie skróceniu do 270 dni; licząc od daty szczepienia dawką przypominającą.

Dawkę przypominającą podaje się osobom zaszczepionym. Tym, które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciw COVID-19 w celu poprawy, utrwalenia, przedłużenia ochrony po szczepieniu.

Informacje dodatkowe:

  • Celem wprowadzenia Unijnych Certyfikatów Covid jest ułatwienie swobodnego przemieszczania się w obrębie Unii Europejskiej.
  • UCC można pobrać po zalogowaniu na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub mieć je stale przy sobie w aplikacji mojeIKP. Osoby, które przyjęły dodatkową dawkę szczepionki, mogą również udać się do placówki POZ/właściwego punktu szczepień w celu uzyskania wydruku UCC. W takich przypadkach, pacjent powinien uzyskać pomoc w punkcie szczepień a także otrzymać wydrukowany UCC.
Źródła:
  1. https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-nr-18-ministra-zdrowia-w-sprawie-zmian-w-sposobie-wystawiania-unijnego-certyfikatu-covid-ucc-dla-osob-zaszczepionych

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!