Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne - nowe zasady
Od 1 stycznia 2020 r. miały obowiązywać nowe zasady wystawiania, weryfikacji i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Czy wszystko udało się wprowadzić na czas?
Ministerstwo Zdrowia informowało jeszcze w grudniu 2019 roku, że zmiany będą polegać przede wszystkim na stosowaniu nowego wzoru zlecenia oraz na jego elektronicznym potwierdzaniu. W zamyśle miało to skrócić czas od wystawienia zlecenia do przyjęcia go do realizacji. I tym samym poprawić sytuację pacjentów oraz ich opiekunów.
Niemniej jednak, wszystkie zlecenia wystawione lub wystawione i potwierdzone do 31 grudnia 2019 r. będą również realizowane na dotychczasowych zasadach. Okres przejściowy dla potwierdzania i realizowania tych zleceń upłynie ostatecznie w dniu 31 grudnia 2020 r.
Co istotne, karty potwierdzające uprawnienia do zaopatrzenia comiesięcznego wystawione przez oddziały wojewódzkie NFZ do dnia 31 grudnia 2019 r. zachowają ważność. Zgodnie z datą ważności określoną na karcie, a nie z dniem 1 stycznia 2020 r. Zaś w ramach potwierdzania w 2020 r. zleceń wystawionych do dnia 31.12.2019 r. karty wystawiane będą przez NFZ na dotychczasowych zasadach.
Nowy wzór zlecenia
Deklaracje ministerstwa zakładają, że od dnia 1 stycznia 2020 r. osoby wystawiające zlecenia miały być obowiązane do stosowania nowego wzoru zlecenia, Jego weryfikacja oraz potwierdzenie posiadania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej przez pacjenta odbywać się będą za pośrednictwem serwisów internetowych lub usług informatycznych NFZ.
W przypadku braku dostępu do serwisów internetowych
W przypadku braku dostępu do serwisów internetowych lub usług informatycznych NFZ przez osobę wystawiającą zlecenie, weryfikacja oraz potwierdzenie prawa do świadczeń odbywać będzie się w siedzibie wybranego przez pacjenta oddziału wojewódzkiego NFZ.
Okres przejściowy – dwutorowo
W okresie przejściowym realizacja zleceń prowadzona będzie dwutorowo:
- Zlecenia do dnia 31 grudnia 2019 r. wystawione i potwierdzone albo tylko wystawione będą realizowane i rozliczane na dotychczasowych zasadach.
- Zlecenia wystawione po 1 stycznia 2020 r. realizowane będą przy użyciu nowego wzoru zlecenia. Tzn. część III „Realizacja zlecenia u świadczeniodawcy” i część IV „Potwierdzenie wydania wyrobu medycznego”. Ich rozliczanie będzie również następowało na nowych zasadach. Realizator poinformuje NFZ za pośrednictwem serwisów internetowych lub usług informatycznych NFZ o przyjęciu zlecenia do realizacji. W przypadku braku dostępu do tychże serwisów lub usług, realizator przekaże tę informację niezwłocznie po usunięciu awarii. Lub – w początkowym okresie funkcjonowania nowego systemu – niezwłocznie po uzyskaniu do niego dostępu.
Jednak od kwietnia 2020
Tyle teorii. Jak podał serwis Niepełnosprawni.pl, e-zlecenia na wyroby medyczne zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r., a nie od 1 stycznia. NFZ honoruje zlecenia wystawione po 1 stycznia 2020 r. na starych i na nowych wzorach. Co to oznacza dla pacjenta? Jeśli otrzyma zlecenie na nowym wzorze, nie będzie musiał potwierdzać uprawnień do refundacji w oddziale wojewódzkim NFZ.
– Weryfikacja wystawionego na nowych zasadach zlecenia obywać się będzie na serwisach internetowych NFZ lub przy pomocy usług informatycznych NFZ. W pozostałych przypadkach, do 1 kwietnia 2020 r., zlecenia mogą być wystawiane jeszcze na starych wzorach. Pacjent zrealizuje je zgodnie z dotychczas obowiązującymi zasadami do końca okresu przejściowego, czyli do 31 grudnia 2020 r. Wymagać to jednak będzie wizyty w oddziale NFZ. Istnieje też możliwość wysłania pocztą wersji papierowej wystawionego zlecenia – informowała PAP.
Źródło:
- https://www.gov.pl/web/zdrowie/wystawianie-i-realizacja-zlecen-na-zaopatrzenie-w-wyroby-medyczne-w-okresie-przejsciowym-1012020–31122020
- http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/886516;jsessionid=43E01AC2FAD57587763012DDD26F5F5D?fbclid=IwAR2gcs-WE7oQa4dO0Zyw51ljbS4Y6JyhinKj8yucgq2gPFxestwvSaa0bt0
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.