Partnerzy portalu:
Wtorek: 3 grudnia 2024

Nowy Rok to świetny czas, by zacząć wprowadzać w życie zdrowe nawyki/fot. Freepik

Monika Rydlewska

Zdrowie - 5 postanowień noworocznych

Przełom starego i nowego roku to czas snucia planów, również tych związanych z wprowadzaniem w życie zmian. My również do tego zachęcamy. Uczyńmy wspólnie rok 2020 rokiem troski o własne zdrowie w różnych jego aspektach.

Przestrzegamy jednak, by zamiast rewolucyjnego, restrykcyjnego planu wywracającego nasze dotychczasowe życie do góry nogami, postarać się małymi kroczkami dojść do postawionego sobie celu. Czyli lepszego samopoczucia.

Po pierwsze dieta. Popracuj nad tym, co masz na talerzu

Nie musisz być od razu jak Anna Lewandowska. Zdrowa dieta, w której zaczniesz się ze swoim ciałem czuć dobrze nie musi oznaczać ani gwałtownych wyrzeczeń, ani wydawania mnóstwa pieniędzy na zawartość lodówki. Zamiast fast foodów, gotowych słodyczy, przetworzonej żywności postaw na prostotę. Staraj się jeść jak najmniej przetworzone posiłki, jak najwięcej natomiast warzyw i owoców – najlepiej surowych.

Po drugie – aktywność fizyczna. Zatroszcz się o ciało

Dieta przyjazna organizmowi to jedno. Drugim filarem dobrego stanu zdrowia jest aktywność fizyczna. I nie mamy na myśli słynnego „Skalpela” Ewy Chodakowskiej, lecz zdrowy rozsądek, który zaprowadzi nas kilka razy w tygodniu do umiarkowanej aktywności fizycznej.

By dobrze się czuć i odczuć efekty pozytywnych zmian, nie trzeba się zaharowywać na siłowni.

Jeśli jesteś typem kanapowca, skup się na tym, by trzy razy w tygodniu przez 30 minut ćwiczyć tak, by osiągnąć tętno 130.

Staraj się aktywizować mięśnie całego ciała.

Bieganie, energiczny spacer, rolki, rower – te wszystkie aktywności pomogą Ci zachować zdrowie, poprawić samopoczucie, ale także sprawią frajdę.

Po trzecie – profilaktyka. Badaj się regularnie i zapobiegaj zamiast czekać, aż będziesz musiał leczyć

Polscy specjaliści biją na alarm, że brakuje nam świadomości, że chorobom lepiej zapobiegać niż je leczyć. Tymczasem prosta zasada mówi, że lepiej poddawać się od czasu do czasu badaniom profilaktycznym i wyłapywać problemy ze zdrowiem na bieżąco niż czekać, aż się rozwiną w poważne, trudne do okiełznania choroby.

Co roku warto przeprowadzić:

  • kompleksowe badania krwi (morfologię, OB, poziom cukru we krwi itp.)
  • badanie moczu
  • w przypadku mężczyzn badania stężenie PSA (pomocne przy wykrywaniu zmian w obrębie gruczołu krokowego)
  • w przypadku kobiet – istotna jest samobadanie piersi, a także mammografia, USG piersi i cytologia.

Po czwarte – znajdź sposób na stres

Łatwiej mówić, trudniej zrobić. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy żyjemy szybko i z wieloma wyzwaniami codzienności musimy zdążyć na przysłowiowe wczoraj. Jeśli jednak zdamy sobie sprawę z tego, ile szkód w naszym organizmie i psychice wywołuje stres i jak destrukcyjnie oddziałuje na nasze życie to pierwszy krok, by jego wpływ na nas ograniczyć mamy za soba.

Teraz wystarczy przemyśleć strategię radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Niektórym pomaga wyciszenie się, innym aktywność fizyczna, jeszcze innym poświęcenie czasu na pasję.

Po piąte – uważaj na technologię. Kontroluj czas spędzany przed telewizorem, smartfonem i komputerem

Statystycznie, przed różnymi ekranami: telewizorem, monitorem, smartfonem często spędzamy wiele godzin dziennie.

Spójrzmy prawdzie w oczy. Nie zawsze jest to produktywnie spędzony czas.

Często godzinami scrollujemy Facebooka, oglądamy kolejne obrazki na Instagramie, w telewizorze migają nam przed oczyma kolejne scenki. Zazwyczaj robimy to odruchowo i bezmyślnie.

Część z nas zresztą od czasu do czasu – czasami powodowana doniesieniami mediów o pladze uzależnienia od smartfona czy komputera – dochodzi do wniosku, że przed monitorem spędza zbyt wiele czasu. Rzadko kto pracuje nad tym, by go ograniczyć.

Mamy na to lekarstwo. Zanim oddasz się w szpony technologii – wyznacz cele. Ustal co chcesz zrobić, co przeczytać, obejrzeć itp.  Unikaj sytuacji odruchowego, bezmyślnego ślęczenia przed komputerem czy ekranem smartfona.

Pamiętaj – sen to najlepszy lekarz

To zdanie powtarzały nasze babcie. Po dobrze przespanej nocy mamy więcej energii do działania, więcej dobrych pomysłów, więcej entuzjazmu, by zabrać się do pracy czy zmierzyć się z wyzwaniami dnia.

Zdrowy sen powoduje, że rano problemy wydają się mniejsze i łatwiejsze do przezwyciężenia.

Poukładaj swoje sprawy tak, by wygospodarować 7-8 godzin na odpoczynek. Twoje ciało i umysł odwdzięczą się świeżością.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!