Kilka dni temu na mapie Warszawy pojawiło się nowe miejsce, które powstało z myślą o osobach niepełnosprawnych – wypożyczalnia specjalnych rowerów. Sprzęt przeznaczony jest dla osób o ograniczonej koordynacji ruchowej i sprawności fizycznej. Warszawska wypożyczalnia jest dokładnie setną w Polsce.

Cieszymy się, że w Warszawie powstanie miejsce, które pomoże zaktywizować osoby niepełnosprawne. Uruchomienie wypożyczalni zbiega się w czasie ze 100-leciem działalności PCK, więc okazja do świętowania jest podwójna – mówiła dyrektor MOO PCK Honorata Krzywoń.

Rowery udostępniła Fundacja Eco Textil. Projekt organizowania wypożyczalni rowerów dla osób niepełnosprawnych narodził się w 2017 roku. W pierwszym etapie powstało w Polsce 5 takich punktów. Po roku było ich już 80. Warszawska wypożyczalnia – otwarta kilka dni temu – jest setna.
Sprzęt może być przydatny po pierwsze w rehabilitacji schorzeń układu ruchu, a także u chorych po po udarach mózgu. Ponadto wspomaga rehabilitację chorych na stwardnienie rozsiane, pomaga w schorzeniach reumatoidalnych, osób z chorobami zwyrodnieniowymi i zapalnymi kończyn dolnych. Wspomaga także rehabilitację u chorych na porażenie mózgowe. Jest również pomocny w schorzeniach wymagających wzmocnienia mięśni kończyn dolnych.

Przeciwwskazaniem do korzystania są:

  • zaawansowana niewydolność układu krążenia;
  • zaburzenia równowagi w przebiegu chorób ośrodkowego układu nerwowego;
  • zaawansowana miażdżyca kończyn dolnych;

Wypożyczalnie Działają w 15 województwach.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.