Partnerzy portalu:
Środa: 19 czerwca 2024

Od początku kwietnia uprawnienia do posiadania karty parkingowej mogą otrzymać także osoby, które mają orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności i choroby układu oddechowego i układu krążenia/fot. Pixabay

Monika Rydlewska

Wydawanie kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych - nowe przepisy

Karta parkingowa umożliwia osobie z niepełnosprawnością zostawianie pojazdu na tzw. kopercie. To kto może się o nią starać, jest w przepisach ściśle określone. Ostatnio te przepisy nieco się jednak zmieniły.

Od początku kwietnia uprawnienie do posiadania karty parkingowej mogą otrzymać także osoby, które mają orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności i choroby układu oddechowego i układu krążenia (symbol niepełnosprawności 07-S). Warunkiem jest stwierdzenie przez
komisję orzekającą znacznego ograniczenia możliwości samodzielnego poruszania się.

Istota zmian

Co się zmieniło? – Do tej pory przy stopniu umiarkowanym prawo do posiadania karty parkingowej miały tylko osoby, które w orzeczeniach miały symbole 04-O, 05-R lub 10-N. Do tych symboli w Ustawie o rehabilitacji dopisano obecnie 07-S, czyli choroby układu oddechowego i krążenia – tłumaczy portal niepełnosprawni.pl.

Nowe regulacje zostały wprowadzone przepisami o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 568).

Ten konkretny przepis jest jednak nie tyle pokłosiem epidemii, ile głosów ze środowiska orzeczniczego płynących do Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, aby osoby z tymi schorzeniami mogły mieć uprawnienie do karty parkingowej.

Symbol niepełnosprawności 07-S

Symbol niepełnosprawności 07-S oznacza choroby układu oddechowego a także układu krążenia.
Otrzymują go w orzeczeniu osoby borykające się z takimi schorzeniami jak:

 • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
 • zakaźne choroby płuc, prowadzące do niewydolności oddechowej
 • nowotwory płuc i opłucnej
 • wrodzone i nabyte wady serca
 • choroba niedokrwienna serca
 • kardiomiopatie
 • nadciśnienie tętnicze z powikłaniami.

Co istotne, sam symbol niepełnosprawności 07-S nie oznacza jeszcze automatycznie prawa otrzymania karty parkingowej. Będą się o nią mogli starać ci pacjenci, którzy maja znacznie ograniczoną możliwość samodzielnego poruszania się, związaną na przykład z przewlekłą niewydolnością oddechową.

Karta parkingowa dla osoby niepełnosprawnej: Jak było do tej pory?

Przed zmianami, o kartę parkingową mogły się starać osoby, u których:

 • stwierdzono znaczne ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się
 • wskazano w orzeczeniu o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień wydanie karty parkingowej.

W przypadku orzeczenia o o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, osoba starająca się o kartę parkingową musiała mieć jeden z symboli, który oznacza przyczynę niepełnosprawności:

 • 04-O (choroby narządu wzroku)
 • 05-R (upośledzenie narządu ruchu)
 • 10-N (choroba neurologiczna).

Od kwietnia ta lista została rozszerzona o symbol 07-S.

Czytaj także: Karta parkingowa dla osoby niepełnosprawnej – jak uzyskać?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!