Partnerzy portalu:
Czwartek: 20 czerwca 2024

W konferencji udział wezmą przedstawiciele środowisk związanych z sektorem opieki długoterminowej: świadczeniodawcy, świadczeniobiorcy, pracownicy, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej/ fot. Freepik

Monika Rydlewska

Wydarzenia: 25-26.11 Konferencja "Opieka długoterminowa w Polsce - dzisiaj i jutro"

– Podczas konferencji „Opieka długoterminowa w Polsce – dzisiaj i jutro” będziemy kontynuować zapoczątkowaną w ubiegłych latach publiczną debatę o przyszłości opieki długoterminowej w Polsce – zapowiadają Organizatorzy, Koalicja na Pomoc Niesamodzielnym.

Obserwowany od kilku lat dynamiczny wzrost liczby osób starszych oraz prognozy demograficzne przynoszą nowe wyzwania dla polskiej służby zdrowia i pomocy społecznej. Trudną sytuację pogłębia dodatkowo pojawianie się kolejnych fal pandemii koronawirusa. Wyzwania te będą jednymi z najważniejszych kwestii polityki w najbliższych dziesięcioleciach.

Wyzwania opieki długoterminowej

W tej sytuacji najistotniejsze jest zabezpieczenie socjalne i zdrowotne rosnącej populacji osób starszych i niesamodzielnych. W kontekście deficytu fachowych pracowników oraz presji ekonomicznej będzie stanowić to największy egzamin dla obecnego rządu i kolejnych.

Z tymi zjawiskami od lat zmaga się opieka długoterminowa. Niestety, z powodu niedostatecznego zainteresowania opinii publicznej trudna sytuacja zamiast poprawiać się, ulega pogorszeniu. Uwagę mediów przykuwają jednostkowe przykłady złej jakości opieki, a nie braki systemowe. Budząc krótkotrwałe emocje podkreśla się aspekt etyczny zdarzenia. Nie informuje jednak opinii społecznej o wyczerpaniu zasobów rzeczowych i osobowych. A także o rzeczywistych kosztach i problemach związanych z zapewnieniem opieki tak licznej grupie obywateli.

Konferencja „Opieka długoterminowa w Polsce – dzisiaj i jutro”

Podczas tegorocznych obrad będziemy dyskutować m.in. o:

  • celach i wyzwaniach deinstytucjonalizacji
  • kadrach medycznych i opiekuńczych
  • higienie i pielęgnacji pacjentów niesamodzielnych
  • nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej przeprowadzanej w domu
  • sukcesach i porażkach odniesionych w poszukiwaniu optymalnych standardów opieki długoterminowej.

Konferencja odbędzie się w dniach 25-26 listopada 2021 roku. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników, prelegentów a także podopiecznych i personelu placówek opieki długoterminowej, w tym roku zdecydowaliśmy na wykorzystanie hybrydowej formuły konferencji. Tak, aby zapewnić możliwość wyboru najbardziej dogodnej formy uczestnictwa w wydarzeniu. W ciągu tych dwóch dni planujemy organizację sześciu interaktywnych debat tematycznych. Każda z debat odbędzie się w hotelu Novotel Warszawa Centrum, ul. Marszałkowska 94/98, 00-510 Warszawa, a transmisja „na żywo” będzie dostępna bezpłatnie na specjalnie przygotowywanej do tego celu stronie internetowej www.opiekadlugoterminowa2021.pl.

W konferencji udział wezmą przedstawiciele środowisk związanych z sektorem opieki długoterminowej: świadczeniodawcy, świadczeniobiorcy, pracownicy, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej.

Konferencja ma mieć charakter ponadpolityczny i długofalowy ze względu na specyfikę i złożoność zagadnienia. Zmiany w opiece długoterminowej będą trwały wiele lat. Będą dostosowywały się do oczekiwań społeczeństwa z jednej strony, i możliwości państwa polskiego z drugiej.

O Organizatorze: Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”

Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” od początku swojego istnienia działa na rzecz systemowych zmian w opiece nad osobami niesamodzielnymi, rozwoju oraz profesjonalizacji środowiskowego wsparcia. Jesteśmy zdania, że dla ogólnie pojmowanego bezpieczeństwa osób niesamodzielnych i jakości ich życia niezwykle ważny jest fakt, żeby świadczone im usługi pomocowe i opiekuńcze były standaryzowane, koordynowane, nadzorowane i poparte stabilnymi źródłami finansowania.

Więcej informacji i formularz rejestracyjny dostępne będą na stronie: www.opiekadlugoterminowa2021.pl.

Szczegółowy harmonogram konferencji znajdziecie tutaj:

Organizator wydarzenia:

Patronat medialny:

portal leczenie w domu logo

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!