Przychodzi 85-latek do gabinetu lekarskiego. Jak przeprowadzić wywiad lekarski? Jakie akcesoria mogą okazać się pomocne w komunikacji z pacjentem i jego rodziną, podpowiada dr n. med. Jarosław Derejczyk, geriatra.

  • Na wyposażeniu gabinetu lekarskiego przyjmującego seniorów przydadzą się okulary i aparat słuchowy.
  • Zdaniem dra Jarosława Derejczyka w zoptymalizowaniu wizyty może pomóc również rejestrowanie jej np. na dyktafonie.
  • Testy i skale geriatryczne – nieoceniona pomoc w wychwytywaniu schorzeń neurodegeneracyjnych na wczesnym etapie.

Zasadniczo gabinet lekarza zajmującego się 40-latkami nie różni się wiele od gabinetu lekarza na co dzień pracującego z 80-latkami. Aby porada była skuteczna , a obraz stanu pacjenta kompletny, warto jednak zadbać o kilka elementów.

Kserokopiarka w gabinecie? – najłatwiejszy sposób przekazania wiedzy

Często zdarza się, ze senior do lekarskiego gabinetu przychodzi z plikiem informacji o swoim stanie zdrowia. Albo odwrotnie – trzeba jemu lub jego bliskim przekazać jakieś informacje – kserokopiarka lub drukarka zdecydowanie ułatwi wymianę informacji.

– Chodzi o to, żeby móc powielać dokumentację, druki dla rodziny i opiekuna – tłumaczy dr Jarosław Derejczyk.

Ufaj, ale sprawdzaj

Warto, aby senior na wizytę przynosił opakowania po lekach i suplementach, które zażywa. Zdarza się bowiem, że jego deklaracja dotycząca przyjmowanych leków nie wystarczy. Z prozaicznego powodu. Starsi ludzie czasami mogą bowiem przekręcać nazwy przyjmowanych specyfików lub mylić ich dawkę. U starszych ludzi lek, który ma w ich deklaracjach dawkę 2.5 mg może się czasami okazać lekiem o dawce 25 mg. Ponadto seniorzy często poza lekami wskazanymi przez lekarza przyjmują specyfiki, które w aptece można kupić bez recepty.

Okulary, aparat słuchowy

Kolokwialnie mówiąc, żeby się skutecznie porozumieć, trzeba się widzieć i słyszeć. W przypadku niektórych pacjentów, komunikację z lekarzem usprawnią okulary czy aparat słuchowy, który skompensuje słabszy z racji wieku słuch lub wzrok.  A więc na wyposażeniu gabinetu na takie okazje warto mieć np. okulary korekcyjne o kilku mocach szkieł. Czasami to one mogą zadecydować o powodzeniu rozwiązania np. testów geriatrycznych czy zastosowania wobec pacjenta skal oceny nastroju, zdolności poznawczych itp. Wszak zanim pacjent zrozumie pytania, musi mieć przecież szanse w ogóle je zobaczyć. W gabinecie może się przydać również aparat wzmacniający słuch.

Jak efektywnie wykorzystać czas wizyty?

20-30 minut. Tyle mniej więcej czasu lekarz może poświęcić pacjentowi. A czynności do wykonania jest sporo. Często w części wizyty uczestniczą bliscy chorego i czas należy podzielić na rozmowę z pacjentem oraz rozmowę z jego bliskimi. W tej sytuacji zarządzanie czasem staje się dość istotne.

  • Może się przydać osoba, która uporządkuje informacje o pacjencie: przyjmowanych lekach, chorobach, wykona pomiary ciśnienia, uporządkuje wyniki badań itp.
  • Warto rozważyć robocze nagrywanie przebiegu wizyty na dyktafon i uzupełnianie dokumentacji na podstawie nagrań po wizycie (przez lekarza lub sekretarki medyczne).  – W sytuacji niedoboru lekarzy bardzo to rozwiązanie polecam – dr Jarosław Derejczyk.
  • W przypadku, gdy w domu senior wykazuje niepokojące zachowania – warto je dokumentować, np. nagrywać na telefon. Lekarzowi ułatwi to rozeznanie się w sytuacji.
  • W przypadku, gdy pacjent w domu wykazywał niepokojące zachowania warto je dokumentować, aby przy wizycie pokazać lekarzowi istotę zaburzeń seniora.

Testy i skale

Zdaniem dra Jarosława Derejczyka w pracy z pacjentem geriatrycznym, gdy trafia na SOR lub do POZ warto stosować dostępne skale oceniające nastrój, zaburzenia poznawcze itp. Dzięki wdrożeniu tych prostych narzędzi, wiele chorób z kręgu zaburzeń demencyjnych mogłoby się udać zaobserwować na wcześniejszych stadiach. Tymczasem gdy do POZ trafia starszy pacjent, jego stanu neuropsychologicznego się nie ocenia. A skrining na etapie POZ mógłby w w przypadku wielu pacjentów pomóc wychwycić niepokojące zmiany na wcześniejszym etapie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.