Na realizację Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” dla jednostek samorządu terytorialnego w przyszłym roku zabezpieczono 510 mln zł.

Wsparcie asystentów osobistych w codziennych czynnościach, ale też w uczestnictwie w życiu społecznym czy kulturalnym jest bardzo ważne dla osób z niepełnosprawnościami. To szansa na pełniejsze, a także bardziej niezależne życie.

Zdajemy sobie sprawę jak ważna jest to pomoc. Dlatego w przyszłym roku na ten cel przeznaczymy znacznie większe środki. Łącznie 610 mln zł – informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Aktywność a także uczestnictwo w życiu społecznym są ważne dla każdego. Osoby z niepełnosprawnościami nie są tu wyjątkiem. Ogromną pomoc stanowi dla nich wsparcie asystentów osobistych. Asystują oni nie tylko w codziennych czynnościach czy załatwianiu spraw urzędowych. Towarzyszą w wyjściu do kina, na koncert a także w wielu innych aktywnościach.

– To niezwykle istotne wsparcie. Pragnę poinformować, że w przyszłym roku osoby z niepełnosprawnościami będą mogły korzystać z pomocy asystenta w ramach dwóch programów resortowych finansowanych z Funduszu Solidarnościowego. Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” edycja 2022 a także Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” edycja 2022. Znacząco zwiększamy również nakłady na ten cel. W 2022 r. na realizację usług asystenckich przeznaczymy łącznie 610 mln zł – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dzięki zmianie w planie finansowym Funduszu Solidarnościowego na realizację Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” dla jednostek samorządu terytorialnego w przyszłym roku zabezpieczono 510 mln zł. Początkowo było to 150 mln zł.

Budżet Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” skierowanego do organizacji pozarządowych to w 2022 r. 100 mln zł.

Asystent osobisty i samorządy oraz organizacje pozarządowe

8 października br. rozpoczął się nabór wniosków w ramach Programu resortowego „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022 realizowanego za pośrednictwem i z udziałem samorządów szczebla gminnego a także powiatowego. Termin ostatecznej weryfikacji a także zatwierdzenia wniosków złożonych przez wojewodów w ramach Programu upływa 30 grudnia 2021 r. Wtedy nastąpi publikacja listy rekomendowanych wniosków wraz z rekomendowaną kwotą do dofinansowania.

Natomiast pod koniec listopada br. zakończył się nabór ofert w ramach programu resortowego „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” – edycja 2022 dla organizacji pozarządowych.

Czytaj także: WIDEO: Organizacja asystencji osobistej w Danii

Źródła:
  1. https://www.gov.pl/web/rodzina/wieksze-srodki-na-asystentow-osobistych-osob-z-niepelnosprawnosciami-w-2022-r

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.