Dzięki filmom przygotowanym przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów, pacjenci dowiadują się, jak samodzielnie rehabilitować się po COVID-19. Z instruktażowych filmików dowiedzą się m.in., jak niwelować duszności, a także jak wracać do pełni sił po hospitalizacji. W  filmach występują profesjonalni aktorzy Katarzyna Zielińska-Jaworska i Mirosław Zbrojewicz.

Najpierw światło dzienne ujrzał poradnik do samodzielnej rehabilitacji po przebyciu  COVID-19. Był to zbiór ćwiczeń a także wskazówek dla wszystkich pacjentów, którzy mają za sobą zakażenie koronawirusem. Następnie powstały instruktażowe filmiki dla pacjentów.

– Przebycie zakażenia COVID-19 może wiązać się z różnymi komplikacjami. Zarówno osoby, które przeszły chorobę łagodnie, jak i te, które wymagały hospitalizacji mogą doświadczać znacznego pogorszenia sprawności a także samopoczucia. Kluczem do fizycznego, ale i emocjonalnego powrotu do zdrowia jest rehabilitacja. To naprawdę ważne, aby docierać z pomocą do wszystkich pacjentów, którzy potrzebują wsparcia. Cieszę się z solidarnego i głębokiego zaangażowania KIF w walkę z konsekwencjami pandemii – podkreśla dr Paloma Cuchí, przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce.

KIF od początku pandemii podjął kilka inicjatyw, dzięki którym pacjenci odcięci od pomocy profesjonalnych fizjoterapeutów mogli zacząć samodzielnie ćwiczyć w domach – warto tu wspomnieć choćby materiały dedykowane seniorom, czy osobom przez siedzącą pracę narażonym na bóle kręgosłupa.

Czytaj także: WIDEO: Fizjoterapia porusza – Aktywny senior w domu

Niedawno KIF opublikowała kolejne filmy instruktażowe dotyczące rehabilitacji – tym razem chodzi o  pacjentów po COVID-19.  Do nagrań zaproszono profesjonalnych aktorów:

  • Katarzynę Zielińską-Jaworską – aktorkę znaną widzom m.in. z desek teatru, a także produkcji telewizyjnych takich jak: „BrzydUla”, „W głębi lasu”, „Diagnoza” czy „M jak miłość” a także filmów kinowych „Jesteś Bogiem”, „Pręgi” czy filmów Marka Koterskiego.
  • Mirosława Zbrojewicza – aktora znanego z wielu ról filmowych. Mirosława Zbrojewicza można oglądać w takich produkcjach, jak m.in. Komisarz Alex, Prawo Agaty, Płynące wieżowce, Sztos 2, Pętla, E=mc², Sfora czy Chłopaki nie płaczą.

W ramach cyklu powstały trzy filmy. Widzowie dowiedzą się z nich, jak stosować techniki niwelujące duszność, jak ćwiczyć po powrocie ze szpitala, a także jak ułatwić sobie powrót do normalnego życia.

1. Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu COVID-19: Pozycje łagodzące duszność i techniki oddechowe

2. Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu COVID-19: Ćwiczenia po opuszczeniu szpitala

3. Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu COVID-19: Powrót do życia codziennego.

Czytaj także: Atak duszności: jak sobie z nim poradzić
Źródła:
  1.  https://kif.info.pl/znani-aktorzy-promuja-zalecenia-do-samodzielnej-rehabilitacji-pacjentow-po-covid-19/

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.