Marek Stępniak i Kamil Misztal  opowiadają o tym, czym zajmują się na co dzień, jak rozwijają swoje pasje i o pracy nad sobą i na rzecz innych.  Przypominamy cykl filmów “Włączeni i Aktywni”, który jakiś czas temu został zrealizowany przez PFRON.

“Włączeni i Aktywni”

“Włączeni i Aktywni” to realizowany od kwietnia 2017 przez PFRON i TVP Lublin serial dokumentalny dotyczący spraw osób z niepełnosprawnością oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym. Niepełnosprawni bohaterowie to ludzie, którzy potrafią odnaleźć się w dynamicznie zmieniającym się świecie. Autorem serii jest redaktor Anna Dąbrowska.

Marek Stępniak – społecznik i przedsiębiorca

– Z niepełnosprawnością można się pogodzić i należy. Myślę, że to jest tylko kwestia czasu jak człowiek ją zaakceptuje i jak sobie ułoży funkcjonowanie, by móc być aktywnym pomimo tej niepełnosprawności – uważa Marek Stępniak, który z trudnościami z którymi się ona wiąże musiał się zmierzyć jako osiemnastolatek. Dodajmy, w czasach, gdy perspektywy rozwoju dla osoby z niepełnosprawnością ruchową były jeszcze znikome.

– Miałem tyle szczęścia, że z takimi nowoczesnymi metodami rehabilitacji osób po złamaniach kręgosłupa przyjechała grupa aktywnej rehabilitacji ze Szwecji. Przywieźli do Polski nowe metody, nowy sprzęt i pokazali nowe możliwości funkcjonowania dla takich osób – wspomina.

Marek Stępniak z niejednego pieca chleb jadł. Ma doświadczenie w biznesie, założył także fundację i zaczął działać  na rzecz innych.

– Fundacja była kolejnym etapem w procesie dawania sobie rady z niepełnosprawnością – wspomina. Aktywnie działał również na rzecz upowszechnienia w Polsce asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnością w latach 90. oraz możliwości zdalnej pracy.

Praca przez internet jest bardzo wygodna. Stanowi alternatywę dla bierności zawodowej – zauważył.

Kamil Misztal: Ograniczenia mamy tylko w głowie

Drugim bohaterem odcinka jest Kamil Misztal – sportowiec, zawodnik amp futbolu. – Wszyscy mamy jakieś bariery. Często nie potrafimy ich przełamać i pójść naprzód – uważa. I o przełamywaniu swoich opowiedział Annie Dąbrowskiej.

Kamil Misztal w dzieciństwie uległ ciężkiemu poparzeniu, ma za sobą około trzydziestu operacji. W końcu konieczna okazała się amputacji nogi, która diametralnie zmieniła jego życie.

Od dzieciństwa pasjonował się sportem. I to się w jego przypadku nie zmieniło. Na początku po zabiegu przez kilka lat grał w siatkówkę na siedząco. Trzykrotnie dostał się do reprezentacji Polski. Potem rozpoczęła się jego przygoda z amp futbolem.

– Poruszamy się po boisku o kulach łokciowych. Gramy zdrową nogą – opowiada. – To zaszczyt zagrać z orzełkiem na piersi, a usłyszeć hymn Polski, a także reprezentować kraj na arenie międzynarodowej. Dla mnie to było spełnienie marzeń – dodaje. Kamil jest również pasjonatem kolarstwa. A także założycielem Fundacji Krok do marzeń, łączącej sport z dobroczynnością.

Zapraszamy do poznania historii i spojrzenia na życie tych dwóch mężczyzn.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.