Diagnoza SM nie przekreśla planów życiowych i marzeń – to przewodnie hasło kampanii na rzecz upowszechnienia wiedzy o stwardnieniu rozsianym, zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego i SM – Walcz o siebie. Spoty kampanii społecznej można oglądać m.in. w telewizji.

SM – jedna z najpowszechniejszych chorób neurologicznych

Stwardnienie rozsiane (SM) to jedno z najpowszechniejszych schorzeń o charakterze neurologicznym. Jego dokładnych przyczyn nie udało się do tej pory ustalić. Przyjmuje się, że choroba atakuje w mechanizmie autoagresji. SM to jedna z chorób demielinizacyjnych. W uproszczeniu, polega na uszkodzeniu i rozpadzie osłonek mielinowych włókien nerwowych w mózgu i rdzeniu kręgowym.

SM – choroba młodych dorosłych, najczęściej kobiet

Najwięcej zachorowań odnotowuje się w umiarkowanej strefie klimatycznej. Dane mówią o 3-5 zachorowaniach na 10 tys. ludności. Według różnych szacunków, w Polsce na stwardnienie rozsiane choruje od 40 do 60 tys. osób. O SM mówi się, że to choroba młodych dorosłych. Najczęściej diagnozowana jest u osób w wieku 20-40 lat.

Zdecydowanie rzadziej dotyka osób młodszych – między 15. a 19. rokiem życia, lub później – między 40. a 60. rokiem życia. Znane są także przypadki zachorowań dzieci. Zdarzają się one u dziesięciolatków lub jeszcze młodszych dzieci. Ponadto, ze statystyk jasno wynika, że na stwardnienie rozsiane częściej zapadają kobiety niż mężczyźni. Sześcioro na dziesięcioro chorych to kobiety.

“Stwardnienie rozsiane” – tę diagnozę co roku w Polsce słyszy około 1000 osób

Statystycznie, diagnozę “stwardnienie rozsiane” słyszy w Polsce rokrocznie 1000 pacjentów. – To może być ktoś z Twoich znajomych, rodziny czy przyjaciół. Istnieje wiele mitów dotyczących choroby, jednak czy znasz fakty? Obejrzyj nasz spot i udostępnij – niech zobaczy go cała Polska! – pisze Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego pod spotem swojej kampanii społecznej “Diagnoza SM nie przekreśla planów życiowych i marzeń”. – Diagnoza budzi wiele obaw, ale nie oznacza rezygnacji z planów i marzeń – – Osoby z SM mogą pracować, mogą mieć dzieci, mogą cieszyć się długim życiem. Ważne jest leczenie, rehabilitacja i wsparcie – dowiadujemy się ze spotu.

Kampanię przygotowało Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego we współpracy z SM Walcz o siebie. Tegoroczną kampanię SyMfonia Serc sfinansowano ze środków Programu Wsparcia Doraźnego Organizacji Pozarządowych w Zakresie Przeciwdziałania COVID-19 a także Narodowego Instytutu Wolności.

WIDEO: Diagnoza SM nie przekreśla planów życiowych i marzeń

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.