30 maja 2020 roku obchodzimy Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. Co roku to okazja do zwrócenia uwagi na problemy, z którymi na co dzień mierzą się osoby chorujące na SM. W tym roku hasło przewodnie akcji brzmi: “SM. Więzi, kontakty, relacje”.

Tegoroczna animacja przygotowana przez Multiple Sclerosis International Federation z okazji Światowego Dnia SM mówi o samotności a także poczuciu izolacji, towarzyszącym często osobom, które usłyszały diagnozę SM czy osobom od lat żyjącym z chorobą.

SM. Więzi, kontakty, relacje

Twórcy filmu oddali głos bohaterom z różnych części świata, których połączyła wspólnota doświadczeń, zarówno tych trudnych, jak i pozytywnych.
“Samotność. Samotność jest moim stałym towarzyszem. Podąża za mną od 10 lat, od momentu, gdy usłyszałem diagnozę stwardnienia rozsianego (SM).”
“Nigdy nie czułam się tak samotna, jak wówczas gdy otrzymałam diagnozę stwardnienia rozsianego. Czułam się opuszczona a także przerażona. Wszystko się zmienia. Życie wywraca się do góry nogami”.
“Żyjąc z SM czasami czuję się samotna. Odtrącona przez społeczeństwo, rynek pracy, a także szkolnictwo”.
Historie Seetharam’a, Evy, Georges’a, Eliany i Soo wypowiadane w różnych językach to jednak nie tylko opowieść o trudnych doświadczeniach związanych z chorobą, ale również o tym, co daje poczucie więzi i wspólnoty. Sprawdźcie co to takiego. Zapraszamy do obejrzenia animacji:

Symbolem solidarności z osobami chorującymi na stwardnienie rozsiane (SM) jest kolor pomarańczowy. Zachęcamy do okazania jej przez przypięcie do ubrania pomarańczowej wstążeczki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.