Partnerzy portalu:
Piątek: 20 września 2024
Monika Rydlewska

WIDEO: Psycholog radzi opiekunom, jak znaleźć czas dla siebie i jak poradzić sobie z trudnymi emocjami

– Trzeba stanąć na głowie, by zorganizować czas wyłącznie dla siebie – mówi dobitnie psycholog Barbara Łukawska, przekonując jak ważnym aspektem opieki długoterminowej jest kondycja opiekuna. Obejrzyjcie film z przydatnymi poradami o tym, jak znaleźć chwilę wyłącznie dla siebie i jak poradzić sobie z trudnymi emocjami.


Całodobowa opieka nad bliskim chorym to nie lada wyzwanie na wielu płaszczyznach.

Wymaga przeorganizowania życia codziennego i podołania nowym obowiązkom. A także zmierzenia się ze stresem i obciążeniem psychicznym towarzyszącym doglądaniu osoby bliskiej. Czasami wiąże się również z koniecznością rozwiązywania sytuacji konfliktowych.  Opieka jest zatem bardzo czasochłonna i wymaga od bliskich dużego poświęcenia.

Złożoność sytuacji bardzo często powoduje, że opiekun zapomina o własnych potrzebach i całą swoją uwagę ogniskuje na bliskim.

Choć zawsze stoją za tym szczytne pobudki zaopiekowania się chorym, opiekun powinien pamiętać o zachowaniu równowagi i wygospodarowaniu choćby odrobiny czasu wyłącznie dla siebie.

Tylko w ten sposób uda się zmniejszyć ryzyko syndromu wypalenia czy depresji. A te dość powszechnie dotykają osób sprawujących opiekę nad długotrwale chorującymi bliskimi. W tej sytuacji naturalnie pojawiają się pytania i wątpliwości.

„Czy mam prawo wyjść i się relaksować w sytuacji, gdy mój podopieczny jest chory? Czy już powinnam pomyśleć o włączeniu do opieki nad chorym instytucjonalnej pomocy?”

Psycholog radzi: opiekun musi zadbać o siebie

Żeby chory był dobrze zaopiekowany, przede wszystkim opiekun musi zadbać o siebie. Jeśli opiekuna zabraknie, chory zostaje porzucony. Jeśli opiekun się posypie, mamy dwie osoby do opieki a nie jedną. Trzeba więc stanąć na głowie, by zorganizować czas wyłącznie dla siebie – przekonuje psycholog Barbara Łukawska.

Zachowanie równowagi pomiędzy oddaniem się opiece nad bliskim a własnym komfortem jest jednak bardzo trudne, szczególnie w sytuacji braku systemowego wsparcia, na co opiekunowie bardzo często zwracają uwagę. 

Jak to zrobić? Jak zmierzyć się ze strachem o bliskiego, wyrzutami sumienia, własnymi trudnymi emocjami i zmęczeniem? Obejrzyjcie film przygotowany przez Fundację Damy Radę.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!