Zapraszamy do obejrzenia spotu kampanii społecznej “Planuję długie życie”, który powstał w ramach cyklu uświadamiającego, jak ważna dla walki z nowotworami jest profilaktyka, w tym również dieta i ruch.

“Przykład zawsze idzie z góry” – to pierwsze zdanie kampanii społecznej Ministerstwa Zdrowia, poświęcanej diecie i ruchowi. Półminutowy spot powstał w ramach kampanii “Planuję długie życie”. Spoty które powstały w ramach cyklu, promują zdrowy tryb życia, ale również zwracają uwagę, jak ważna dla zdrowia jest profilaktyka, obejmująca między innymi badania kontrolne.

Co to jest nowotwór?

– To choroba, podczas której komórki w ciele rozrastają się w niekontrolowany sposób. Ten proces powoduje powstawanie guzów, które mogą dać przerzuty do różnych narządów. Nowotwory rozpoznawane są najczęściej u osób w średnim i starszym wieku. Do zmian w komórkach dochodzi jednak znaczenie wcześniej! Dlatego już w młodości możesz mieć wpływ na to, czy choroba się rozwinie. Wszystkie nowotwory powstają wskutek mutacji, czyli zmian DNA w komórkach ciała. Istnieje jednak szereg czynników, które sprzyjają tym mutacjom – informują twórcy kampanii.

10 łatwych sposobów na zmniejszenie ryzyka zachorowania

Posługując się obiegowymi porównaniami, na zdrowie i długie życie zaczynamy pracować znaczenie wcześniej niż pojawiają się pierwsze problemy. W medycynie przeciwdziałanie pogorszeniu stanu zdrowia, zanim coś niepokojącego zacznie się dziać nazywa się profilaktyką. Jakich zasad przestrzegać, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory?

  1. Dbaj o prawidłową masę ciała.
  2. Nie przesadzaj z jedzeniem czerwonego mięsa i wędlin.
  3. Znajdź w diecie miejsce na nasiona roślin strączkowych i pełnoziarniste produkty zbożowe.
  4. Wzbogacaj swoje posiłki o warzywa i owoce.
  5. Ruszaj się. Bądź aktywny. Uprawiaj sport.
  6. Nie pij alkoholu i nie pal papierosów.
  7. Ogranicz spożycie soli kuchennej.
  8. Ogranicz spożycie cukru, tłuszczów zwierzęcych.
  9. Odzwyczaj się od słodzonych napojów i fast foodów.
  10. Unikaj zbyt dużej ekspozycji na słońce.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.