Prof Anna Kostera-Pruszczyk została laureatką Innowatora – nagrody tygodnika Wprost. – Nagrodę, która przypadła mi w udziale odbieram jako nagrodę dla całego środowiska. Medycyna to działania zespołowe – mówiła m.in. prof. Anna Postera-Pruszczyk.

  • Innowatory – nagrody przyznawane przez Wprost
  • Innowator dla prof. Anny Kostery-Pruszczyk
  • prof. Anna Kostera- Pruszczyk: Medycyna to działanie zespołowe

Innowatory – nagrody przyznawane przez Wprost

Innowatory “Wprost” przyznawane są od 2011 roku. W latach 2011-2013 laureatów wybierano na podstawie listy 500 najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw opracowywanej przez zespół Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Od 2014 roku podstawą do wyróżnienia tych, którzy inwestują w innowacje, jest badanie Innovation Research. Kandydatury zgłasza się poprzez stronę internetową. Spośród wszystkich przedstawionych w ankietach kandydatów, wyłania się 10 w każdej kategorii. Następnie członkowie kapituły głosują na swoich faworytów. Laureatami zostają ci, którzy otrzymają najwięcej głosów.

Nagrody przyznaje się w czternastu rożnych kategoriach. Zazwyczaj jej laureatami są firmy, które cechuje wprowadzanie na rynek innowacyjnych rozwiązań technologicznych.
Jednak w ostatnich latach coraz częściej wyróżnienia trafiają również do osób niezwiązanych z biznesem. Tak było także w tym roku.

Innowator dla prof. Anny Kostery-Pruszczyk

I właśnie jedną z takich nagród otrzymała prof. Anna Kostera-Pruszczyk.
O jej osiągnięciach mówił prowadzący galę Mariusz Rytel. jest neurologiem i neurologiem dziecięcym. A trzeba dużo empatii, aby specjalizować się leczeniu chorób nerwowo-mięśniowych, w których do niedawna chorym nie można było zaoferować żadnego leczenia. Jest jedną z najbardziej zaangażowanych osób w Polsce w pomoc pacjentom z takimi schorzeniami jak choroba Fabry’ego, dystrofia mięśniowa Duchenne’a, rdzeniowy zanik mięśni. To m.in. jej działania prowadzone od wielu lat doprowadziły do sytuacji, że Polska dziś jest jednym z czterech krajów na świecie, które najbardziej kompleksowo leczą chorobę, która jeszcze kilka lat temu była wyrokiem – SMA. Kierowana przez nią Klinika Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego należy do Europejskiej Sieci Referencyjnej dla Chorób Nerwowo-Mięśniowej EURO NMD.

prof. Anna Kostera- Pruszczyk: Medycyna to działanie zespołowe

– Jestem niezwykle zaszczycona i wzruszona – powiedziała podczas gali wręczenia Innowatorów prof. Kostera-Pruszczyk.Trzymam w ręku tę nagrodę, ale mam poczucie, że trzymam ją w imieniu całego środowiska – mówiła.

W miniwywiadzie, którego udzieliła po wręczeniu nagrody, prof. Anna Kostera- Pruszczyk mówiła między innymi o postępie leczenia chorób neurologicznych w ostatnich latach:.

– Ostatnie lata to rzeczywiście eksplozja nowych możliwości, wprawdzie dotyczących na razie tylko niewielkiej grupy pacjentów. Oczywiście, największy sukces to historia leczenia i bardzo wczesnej diagnostyki w ramach przesiewu noworodkowego SMA, ale to również dostępność terapii dla pacjentów z dystrofią Duchenne’a – inną bardzo ciężką chorobą mięśni czy nowe terapie objawowe w chorobach ultrarzadkich z tej grupy. Rzeczywiście jesteśmy w okresie, w którym współczesna medycyna może zaoferować coraz więcej dobrego tej grupie pacjentów z ciężkimi postępującymi chorobami. Nagrodę, która przypadła mi w udziale odbieram jako nagrodę dla całego środowiska. Medycyna to działania zespołowe, to działanie rzeszy ludzi, którzy chcą przybliżać nowoczesne terapie naszym pacjentom. Mamy znakomitych neurologów dziecięcych i neurologów w wielu ośrodkach w Polsce , którzy zaangażowali się w przybliżenie nowoczesnych terapii naszym pacjentom. Mamy także znakomite ośrodki eksperckie – mówiła w wywiadzie po przyjęciu nagrody.

Nagrodę Innowatora “Wprost” 2022 w kategorii medycyna otrzymał również prof. Mieczysław Walczak, kierownik Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii, Chorób Metabolicznych i Kardiologii Wieku Rozwojowego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Natomiast w kategorii e-zdrowie za wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesie diagnostyki chorób rzadkich statuetkę otrzymała Fundacja Saventic, nagrodę tę odebrał prof. Grzegorz Basak.

Czytaj także: Program lekowy: Jakie są wyniki leczenia dorosłych chorych na SMA

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.