Nie spal się na starcie! – to hasło jednej z antynikotynowych kampanii społecznych. Adresatami spotu są co prawda dorośli, ale jej celem jest uzmysłowienie młodym ludziom konsekwencji palenia tytoniu.

Kampania społeczna „Nie spal się na starcie” skierowana jest do dorosłych. To na ich barkach spoczywa bowiem uczulenie młodych ludzi, by nie zaczynali przygody z paleniem papierosów.  Spot „Nie spal się na starcie” nawiązuje do konieczności zmierzenia się z presją rówieśników i pędem ku próbowaniu nowych, dorosłych używek.

Nastolatek sięgając po pierwszego papierosa zazwyczaj nie zdaje sobie sprawy, z jakimi niebezpieczeństwami i zdrowotnymi konsekwencjami może się to wiązać. Spot pokazuje to, co może się stać z jego organizmem po kilkudziesięciu latach palenia papierosów.

Dlaczego nie warto zaczynać?

Dym tytoniowy to koktajl ok. 7000 pierwiastków i związków chemicznych. Palenie jest podstawowym czynnikiem chorobotwórczym 15 nowotworów, kilkudziesięciu chorób kardiologicznych, układu oddechowego i innych narządów.

Większość chorujących na nowotwór płuc to nałogowi palacze.

Palenie tytoniu sieje w organizmie potworne spustoszenie. Nie da się go zniwelować ani zdrową dietą, ani aktywnością fizyczną.

Gdyby komuś te argumenty nie wystarczyły, przez kilkadziesiąt lat palenia po paczce dziennie z dymem idzie równowartość małego domu lub auta z górnej półki – około 300 tys. zł.

Wielu palaczy po latach nałogu decyduje się z nim zerwać.  Na ogół więcej niż razy, ponieważ rozstanie z nałogiem do łatwych nie należy.

Kiedy ciało odczuje pierwsze zmiany?

Odpowiedź jest prosta. Niemal natychmiast!

Korzyści z rzucenia palenia

  • 20 minut od zgaszenia ostatniego papierosa, puls i ciśnienie krwi wracają do normy.
  • 24 godziny – płuca zaczną się oczyszczać.
  • 3 dni – nikotyna zostaje usunięta z organizmu, intensywniej czuć smaki i zapachy.
  • 5 lat abstynencji – ryzyko zachorowania na raka płuca, jamy ustnej, krtani, przełyku zmniejszy się o połowę, obniży się też ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Odstawienie papierosów i unikanie dymu tytoniowego jest jedynym skutecznym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby odtytoniowe! Ryzyko to będzie systematycznie malało z każdą godziną utrzymywanej abstynencji.

„Codziennie około 500 nastolatków zaczyna palić”

Każdy nałóg gdzieś się jednak zaczyna. Wielu palaczy kiedyś usłyszało: – Weź, od jednego się nie uzależnisz! Wielu z nich potem paliło coraz częściej, coraz więcej aż nadszedł moment, gdy nie byli już w stanie wytrzymać bez papierosa kilku godzin, a po nową paczkę byli gotowi przemierzyć pół miasta w środku nocy. Jak ustrzec się nałogu? Najprościej w ogóle nie zaczynać palić. I o tym właśnie jest ten spot.

Statystycznie, w Polsce codziennie około 500 nastolatków rozpoczyna przygodę z tytoniem. Rocznie daje to zatem 180 tys. osób porwanych w szpony nałogu i narażonych na poważne, śmiertelne choroby.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.