Partnerzy portalu:
Czwartek: 10 października 2024

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) znacznie obniża komfort życia chorego/ fot. GSK

Monika Rydlewska

WIDEO: Dzień z życia chorego na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP)

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to groźne, przewlekłe schorzenie. Zdecydowanie obniża komfort życia chorego, czyniąc trudnymi nawet podstawowe czynności dnia codziennego. Zobacz, jak żyje się choremu na POChP.

Poranne napady kaszlu, częste przeziębienia, kłopoty ze złapaniem tchu, gdy przyspieszasz kroku – takie właśnie objawy daje przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Choć według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, POChP jest w ścisłej czołówce najbardziej śmiercionośnych schorzeń, wiedza na jej temat jest wciąż niewystarczająca. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią około 2,5 miliona osób. Kilkanaście tysięcy z nich rokrocznie umiera – średnio o 10-15 lat wcześniej niż ich rówieśnicy.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) – czynniki ryzyka

Jak wynika ze statystyk, 9 na 10 przypadków przewlekłej obturacyjnej choroby płuc to skutek wieloletniego palenia tytoniu. Niekoniecznie czynnego. By zachorować, wystarczy być długotrwale narażonym na ekspozycję na dym tytoniowy, na przykład przebywać w zadymionych pomieszczeniach. Pozostałe zachorowania to wynik np. pracy w niesprzyjających warunkach (narażenie na opary, dymy, substancje drażniące) czy wad płuc. Wśród czynników sprzyjających zachorowaniu na POChP specjaliści wyróżniają również zanieczyszczenie powietrza, obciążające płuca. Przyjmuje się jednak, że jego rola w zachorowaniu jest stosunkowo niewielka.

POChP można potwierdzić lub wykluczyć badaniem spirometrycznym. Rekomendowane jest ono u każdej osoby powyżej czterdziestego roku życia, jeśli pojawia się którykolwiek z charakterystycznych objawów POChP.

Są to:

  • duszność – nasilająca się w miarą upływu czasu, nasilająca się podczas wysiłku, utrzymująca przewlekle;
  • przewlekły kaszel – nawet jeśli występuje okresowo i nie towarzyszy mu odkrztuszanie plwociny;
  • przewlekłe odkrztuszanie plwociny;
  • narażenie na czynniki ryzyka – dym tytoniowy, zawodowe narażenie na pyły, itp.;
  • POChP w wywiadzie rodzinnym;

Jak wygląda życie chorego na POChP?

Uciążliwe objawy pojawiające się przy wysiłku, a w cięższych przypadkach również u chorych, którzy żadnego wysiłku nie podejmują sprawiają, ze chory jest coraz mniej aktywny. A nawet jeśli jakąś, choćby podstawową aktywność podejmuje, kosztuje go ona zdecydowanie więcej niż w pełni zdrowego człowieka, a mimo to nawet podstawowe czynności dnia codziennego jak wstanie, prysznic, przygotowanie śniadania, zajmują choremu na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) zdecydowanie więcej czasu niż jego zdrowemu rówieśnikowi.

Jak bardzo jest to uciążliwe? Obejrzyjcie wideo obrazujące, jakie wyzwania napotyka na co dzień osoba chorująca na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

https://www.youtube.com/watch?v=llvz-FfimRw

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!