Partnerzy portalu:
Środa: 11 września 2024

Nie ma jednego uniwersalnego zestawu ćwiczeń dla pacjentów dotkniętych nadciśnieniem płucnym/ fot. Freepik

Monika Rydlewska

WIDEO: Ćwiczenia oddechowe dla osób z nadciśnieniem płucnym

Regularnie wykonywane ćwiczenia oddechowe u pacjentów dotkniętych nadciśnieniem płucnym mogą walnie przyczynić się do poprawy komfortu ich życia.

  • Tętnicze nadciśnienie płucne – istota schorzenia
  • Ćwiczenia oddechowe w nadciśnieniu płucnym

Tętnicze nadciśnienie płucne (PAH) jest chorobą rzadką. Chorobą, która powoduje wzrost oporu naczyniowego płuc, a także wzrost ciśnienia krwi w krążeniu płucnym. Zmniejszonemu przepływowi krwi przez płuca towarzyszy niedostateczny dopływ tlenu do organizmu. W rezultacie pacjenci cierpią na ospałość, duszność a także spadek wydolności fizycznej. Jeśli schorzenie pozostanie nieleczone przez dwa lub trzy lata po rozpoznaniu, doprowadzi do zagrażającej życiu niewydolności serca. Wczesna diagnoza i w ślad za nią rozpoczęcie właściwego leczenia są ważne dla postępu choroby a także rokowań.

Uzupełnieniem zaordynowanego przez lekarza leczenia powinny być ćwiczenia oddechowe. Co ważne, nie ma jednego uniwersalnego zestawu ćwiczeń dla pacjentów dotkniętych nadciśnieniem płucnym.

Konkretne rozwiązania dla konkretnego pacjenta powinien dobrać
wykwalifikowany, doświadczony w pracy z pacjentami z nadciśnieniem płucnym fizjoterapeuta.

Celem ćwiczeń oddechowych u pacjentów z nadciśnieniem płucnym jest rozciąganie a także wzmacnianie mięśni biorących udział w wymianie gazowej. Ćwiczenia mają za cel poprawienie komfortu oddychania. Co ważne, dyspozycja chorego na nadciśnienie płucne bywa różna w zależności od dnia. Zatem jednego dnia ćwiczenia mogą pacjentowi nie sprawić większych trudności, natomiast kolejnego dnia wręcz przeciwnie. Warto mieć tę świadomość, aby w chwilach gorszego samopoczucia nie próbować na siłę eksploatować organizmu.

Ćwiczenia dla pacjentów z nadciśnieniem płucnym

  1. Oddychanie przez zaciśnięte usta – poprawia wentylację płuc, dłużej utrzymuje drożność dróg oddechowych, pomaga uwolnić powietrze uwięzione w płucach usprawnia proces oddychania – łagodzi duszność, pomaga się zrelaksować.
  2. Ćwiczenia rozciągające – dzięki nim mięśnie staną się bardziej rozluźnione i elastyczne. Zmniejszone napięcie mięśni klatki piersiowej pozwoli rozszerzyć się płucom. Można ćwiczyć na leżąco lub na siedząco.
  3. Pozycja ryby – znana z jogi pozycja pozwala zwiększyć objętość klatki piersiowej, pozwala płucom wypełnić się większą ilością powietrza i przyzwyczaja je do głębokiego oddychania. Mięśnie i nerwy szyi stają się silniejsze i lepiej reagują na bodźce, a kręgosłup staje się bardziej elastyczny – leżąco i siedząco.

Jak ćwiczyć?  Film instruktażowy: ZOBACZ

Źródła:
  1. Medyczne wykłady dla pacjentów

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!