Co czuje osoba chora na Alzheimera? Z jakimi codziennymi wyzwaniami się mierzy? Dzięki filmowi przygotowanemu przez Fundację Medicover łatwiej zrozumieć, jak chory na chorobę Alzheimera widzi świat.

Choroba Alzheimera to nie tylko to, co z z tą chorobą najczęściej kojarzy się osobom, które wiedzą o niej niewiele:

  • zaniki pamięci
  • gubienie się w znanej przestrzeni
  • zaburzenia mowy
  • zapominanie słów.

W przebiegu choroby Alzheimera dochodzi także do:

  • zaburzeń słuchu,
  • widzenia (np. różnicowania kształtów)
  • zaburzeń czucia utrudniających precyzyjne ruchy.

Zaburzenia funkcjonowania zmysłów to dla chorego źródło niewygody, dyskomfortu, cierpień, które trudno zrozumieć dopóty, dopóki nie postawimy się na jego miejscu.

I taki właśnie charakter miał projekt, w którym wzięli udział  opiekunowie osób borykających się z diagnozą choroby Alzheimera. Przeprowadziła go Fundacja Medicover.

Gogle, słuchawki, rękawiczki

Zaprosiliśmy kilkoro uczestników, żeby doświadczyli tego, co osoba chora na Alzheimera. Uczestnicy założyli specjalnie przygotowane do tego celu gogle. Dlaczego? Osobie chorej na Alzheimera zaburza się pole widzenia – tłumaczy założenia projektu Karolina Jurga, psycholog i psychoterapeuta.

Oprócz gogli uczestnicy projektu zostali wyposażeni również w słuchawki, które utrudniały słyszenie i nadawały wysokie tony, a także rękawiczki utrudniające precyzyjne chwytanie. Aby utrudnić chodzenie, w butach uczestników umieszczono ryż.

Czynności dnia codziennego od razu stały się znacznie trudniejsze

Wyposażeni w ten sposób uczestnicy projektu mierzyli się z najprostszymi czynnościami dnia codziennego. Takimi, o których nie pomyśleliby nawet, że mogą sprawiać kłopoty. Rozwiązywali krzyżówki, przemieszczali się, próbowali porządkować ubrania, itp.Dzięki goglom i słuchawkom  mogli przez jakiś czas poczuć to, co czują ich bliscy na co dzień.

– Codzienne proste czynności stają się szczytem nie do pokonania – mówiła jedna z uczestniczek projektu.

– To było bardzo trudne do wykonania, stresujące, jestem w szoku, bo nie spodziewałam się, ze to jest tak bardzo trudne – dodała inna.

Jaki był efekt eksperymentu? Zobaczcie co zarejestrowała kamera.

Film powstał w ramach projektu Zrozumieć Alzheimera – program edukacji społecznej i wsparcia opiekunów osób chorych.

Czytaj także: Choroba Alzheimera oczyma chorego

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.