Autyzm wprowadza zmysły w błąd – pod takim hasłem przebiegała kampania społeczna Fundacji Synapsis z udziałem znanego aktora Bartłomieja Topy.

Czym jest autyzm?

Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu.

– Autyzm to nie choroba. Oficjalna medycyna, w tym klasyfikacja ICD, traktuje autyzm i inne zaburzenia ASD jako stan, a nie chorobę – zaznacza Fundacja Synapsis.

Osoby, które są nim dotknięte miewają problemy z mówieniem, odmiennie postrzegają świat czy mają problem z rozumieniem relacji społecznych. Inaczej też obierają wrażenia zmysłowe. W pierwszym okresie rozwoju na autyzm mogą wskazywać problemy w nawiązywaniu kontaktu wzrokowego przez dziecko. A także brak lub osłabienie reakcji na bodźce dźwiękowe, zwłaszcza na wołanie po imieniu. Może również występować nadwrażliwość na dotyk, światło, dźwięki.

Tak naprawdę jednak zaburzenia autystyczne objawiają się bardzo różnie. Zróżnicowana jest również ich głębokość. Dlatego obecnie mówi się nie o jednej chorobie – autyzmie, a „spektrum zaburzeń autystycznych”.

Zachowania często pojawiające się u osób ze spektrum autyzmu

  1. Porządkowanie – próba ułożenia otaczającego chaosu, często na podstawie wybranej cechy przedmiotu, kologu, wielkości, itp.
  2. Fascynacja detalami, szczegółami, których inni nie dostrzegają. Można odnieść wrażenie, że w takich chwilach osoby z autyzmem zamykają się w swoim świecie.
  3. Kontakty społeczne – czasami są tak skupione na czynnościach, że wydają się nie reagować na próby nawiązania z nimi kontaktu.
  4. Myślenie skojarzeniami – osoby z autyzmem koncentrują się na wybranych słowawch – z potoku mowy, wybierają pojedyncze słowa i łączą je z innymi na zasadzie skojarzeń.
  5. Echolalia – osoby z autyzmem dłużej przetwarzają słowa i powtarzając je dają sobie czas na reakcję.
  6. Radzenie sobie z trudnymi sytuacjami – w sytuacjach, przebodźcowania, stresu wykonują ruchy, które pomagają im się uspokoić, np. trzepoczą rękami, zasłaniają uszy.
  7. Ekspresja emocji – pobudzają do wykonywania powtarzalnych, schematycznych ruchów.

Kampania społeczna Fundacji Synapsis „Autyzm wprowadza zmysły w błąd”

Osoby ze spektrum autyzmu widzą, słyszą i czują świat inaczej niż my. I nie jest to ani gorszy ani lepszy odbiór świata. Po prostu inny.

Prezentowane w filmie zachowania odegrane przez znanego autora Bartłomieja Topę wiernie odzwierciedlają zachowania osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. – Mamy nadzieję, że film pomoże innym zrozumieć i uwrażliwić się na autyzm, a osobom z autyzmem ułatwi życie wśród nas – napisała po jego premierze Fundacja Synapsis.

Film powstał dzięki wsparciu przyjaciół Fundacji SYNAPSIS: Bartkowi Topie, Tomkowi Wlazińskiemu, Jakubowi Gizie, Agencji Reklamowej PZL, Papaya Films, Studiu Lunapark, Studiu Televisor, The Chimney Pot.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

 

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.