Każdego dnia zwyciężczyni drugiej edycji „The Voice Kids” zmaga się z ciężką chorobą. Mimo tego, realizuje plany i marzenia, a od niedawna zna ją cała Polska. Pierwsze swoje marzenie Ania już spełniła – wygrała popularny talent show, mając zaledwie 14 lat. Kolejne, które chciałaby zrealizować, to wydanie płyty. Jest bardzo zdeterminowana, aby zrobić to jak najszybciej ze względu na chorobę.

Historia Ani

Podczas wywiadu dla programu Pytanie na Śniadanie nastolatka wspomina, że o chorobie dowiedziała się w wieku 5 lat. Z całej trójki rodzeństwa na mukowiscydozę choruje Ania i jej młodsza siostra Ala.

W sumie na początku bałam się choroby i była dla mnie ciężka. Nie umiałam z nią żyć, ale teraz już się nauczyłam. (…) Choroba jest częścią mnie – przyznaje dziewczynka. To dzięki ogromnemu wsparciu rodziców Ania przestała obawiać się swojej choroby i nauczyła się z nią żyć. W końcu, jak sama przyznaje, choroba jest nieodłącznym elementem jej życia. Pomimo tego życie z mukowiscydozą nie należy do najłatwiejszych. W chorobie najbardziej obciążony jest układ oddechowy. U większości chorych obserwowane są nieprawidłowości pracy płuc. Zatem czy śpiewanie to dobry pomysł? Okazuje się, że dla Ani jak najbardziej.

– Choroba nie przeszkadza mi w śpiewaniu, śpiewanie to taka rehabilitacja dla tej choroby. Nauczyłam się śpiewać przeponą, dzięki czemu moje płuca nie obciążają się – mówi Ania. Śpiewanie jest nie tylko największą pasją dziewczynki, ale stało się dla niej czymś w rodzaju terapii.

Czym jest mukowiscydoza?

Mukowiscydoza to choroba genetyczna. Wpływa głównie na układ oddechowy i pokarmowy. Pojawia się kaszel, duszności i nawracające zapalenie płuc. W mukowiscydozie liczy się czas. Im szybciej się ją wykryje, tym lepiej dla chorego, gdyż ma on większe szanse na lepsze i dłuższe życie. Mukowiscydoza jest nieuleczalna. Jej postęp można jednak spowolnić.

Bohaterka chorych

Dla innych chorych na mukowiscydozę, Ania Dąbrowska stała się wzorem i przykładem do naśladowania. Jej historia to dowód na to, że można spełniać swoje marzenia pomimo choroby.

Do tego programu przede wszystkim przyszłam dlatego, żeby pokazać osobom, które są chore i boją się wyjść z domu, że jednak można spełniać marzenia i pokazać się światu. Dla mnie to jest niesamowite, ponieważ dużo osób pisało do mnie, że ich zainspirowałam, że pójdą do następnej edycji i pokażą się światu – opowiadała Ania w jednym z wywiadów tuż po ogłoszeniu zwycięzcy.

W trakcie trwania drugiej odsłony programu „The Voice Kids” Ania Dąbrowska zaprezentowała swój pierwszy singiel pt. „Małe skrzydła”.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.