Rodzice dzieci i opiekunowie osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności towarzyszący im w szpitalu będą zwolnieni ze wszelkich związanych z tym opłat. Do tej pory było z tym różnie. Nowe prawo jest obecnie na etapie prac sejmowych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe przepisy wejdą w życie z lipcu. 

Wprowadzana regulacja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców. Z powodu opieki nad hospitalizowanym dzieckiem, często ponosili dodatkowe opłaty związane z pobytem w placówce medycznej. Choć na ogół nie są one wysokie, przy dłuższym pobycie obciążają rodzinny budżet – tłumaczy w komunikacie resort zdrowia. W myśl nowych regulacji,  podmioty lecznicze nie będą miały prawa do pobierania opłat od rodziców lub opiekunów za pobyt z dzieckiem albo osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym. Nowelizacja miałyby wejść w życie od lipca 2019 roku.

Zdecydowaliśmy, że NFZ pokryje wszystkie koszty związane z towarzyszeniem rodzica przy dziecku w szpitalu. Tą regulacją podnosimy komfort pobytu rodzica czy opiekuna z małym pacjentem w placówce leczniczej – podsumował minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. Jeśli nowela ustawy wejdzie w życie w tym kształcie, rodzice i opiekunowie towarzyszący dziecku lub osobie o znacznym stopniu niepełnosprawności w szpitalu za darmo skorzystają z dodatkowego łóżka/leżanki, prysznica, pościeli itp. Ewentualne dodatkowe koszty, jakie w związku z wejściem w życie nowych przepisów spadną na podmioty lecznicze, pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Trwają prace nad wyceną tych świadczeń – informuje ministerstwo zdrowia.

Bywało różnie

Choć nie wszystkie placówki pobierają od rodziców opłaty, są i takie – jak wynika z przeróżnych doniesień medialnych – w których za możliwość przebywania z dzieckiem trzeba płacić nawet kilkadziesiąt złotych za dobę.

Aktualnie konsultowane zmiany w ustawie o prawach pacjenta – delikatnie to ujmując – nie budzą szczególnego entuzjazmu opozycji. Nowelizację krytykowali między innymi politycy z lewej strony sceny politycznej, którzy wskazywali, że rozwiązanie problemu proponowane przez resort zdrowia nie ma charakteru systemowego lecz doraźny.

Czy nowelizacja ustawy rzeczywiście rozwiąże problemy rodziców i opiekunów – pokaże czas. Wątpliwości nie ulega jedno. Obecność rodzica lub opiekuna przy łóżku chorego dziecka jest potrzebna i uzasadniona potrzebami przede wszystkim podopiecznego.

 

Źródła:
  1. www.gov.pl/web/zdrowie/zwolnienie-z-oplat-za-pobyt-przy-lozku-dziecka-w-szpitalu

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.