– Podróże – szczególnie ta ostatnia – pozwoliły mi zaakceptować własną niepełnosprawność – mówi Michał Woroch, chorujący na rdzeniowy zanik mięśni podróżnik, laureat nagrody za osiągnięcia podróżnicze Kolos 2018 w kategorii Wyczyn Roku. 

W dniach 8-10 marca w Gdyni odbyły się XXI Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów “Kolosy”. Ten ważny dla podróżników weekend upłynął na prezentacjach, relacjach, pokazach zdjęć i filmów z najciekawszych podróży minionego roku kalendarzowego. Ale to nie wszystko. Była to również okazja do nagrodzenia podróżników w kilku kategoriach. Kolosy są prestiżową nagrodą, przyznawaną za dokonania eksploracyjne. Podróżnicy otrzymują ją od 2000 roku.

Michał i Maciej zdobyli nagrodę za Wyczyn Roku

W tegorocznej edycji imprezy Kolosa 2018 za Wyczyn Roku dostała wyprawa wheelchairtrip Michała Worocha i Macieja Kamińskiego.  Dwaj przyjaciele poruszający się na wózkach inwalidzkich przemierzyli obie Ameryki – od Ziemi Ognistej po Alaskę. Przemieszczali się starym, terenowym samochodem. Za co zostali nominowani? – Sprawdzian dla człowieka i dla maszyny. Dwóch przyjaciół na wózkach inwalidzkich rzuciło wyzwanie trasie, a przy okazji – samym sobie. Przez 371 dni poruszali się landroverem defenderem, do którego samodzielnie zaprojektowali szereg udogodnień. Z początku, gdy opowiadali o swoim planie, pukano się w czoło. Ale tak samo było przecież przed ich wcześniejszą wyprawą – do Maroka.  Przez bezdroża Ameryki Południowej, białe piaski Atacamy, płynąc Amazonką aż do Iquitios, tonąc w błocie i radząc sobie nawet z eksplozją silnika, przemierzyli łącznie ok. 65 tys. km. I pokazali, że tę morderczą trasę można pokonać również będąc niepełnosprawnym – tak organizatorzy wydarzenia zapowiadali prezentację Michała.

Wachlarz doświadczeń i nowa perspektywa

Podróże nadały mojemu życiu sens. Dały mi ogromny wachlarz doświadczeń i zupełnie nową perspektywę na ludzi i ich problemy. Podróże – szczególnie ta ostatnia – pozwoliły mi zaakceptować własną niepełnosprawność. Jednocześnie czuję, szczególnie dzisiaj, że rozpędziłem się chyba w życiu za mocno Tak czasem bywa kiedy pokonuje się przeszkody: to, że coś się udało daje człowiekowi moc do kolejnych śmiałych działań – mówi Michał Woroch. – W imieniu Macieja i swoim dziękuję za tak wielkie wyróżnienie jakim jest Kolos 2018 w kategorii „Wyczyn Roku”. Podziękowania również dla wszystkich, którzy uwierzyli, że można dokonać niemożliwego – podsumował na swoim Facebooku podróżnik.

Dla Michała była to również okazja do spotkania z Czytelnikami.  8 marca premierę miała jego książka „Krok po kroku. Z Ziemi Ognistej na Alaskę”.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.