Partnerzy portalu:
Poniedziałek: 22 lipca 2024

Zastosowanie systemów monitorowania glikemii pomaga poprawić efektywność leczenia. Znacząco podnieść jakość życia chorych oraz przyczynia się do zmniejszenia ryzyka rozwoju powikłań cukrzycy/ fot. Freepik

Monika Rydlewska

Ważne zmiany dla diabetyków już wkrótce!

Dorośli pacjenci chorujący na cukrzycę, będący na intensywnej insulinoterapii, w tym kobiety w ciąży oraz osoby niewidome z cukrzycą leczone insuliną, będą mieli większy dostęp do systemów monitorowania glikemii! 8 lipca pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

Wraz z wejściem w życie rozporządzenia nastąpi wiele zmian. W tym ważna zmiana dla osób chorych na cukrzycę. Dotyczy ona rozszerzenia refundacji systemu stałego monitorowania glikemii FreeStyle Libre. To stanowi długo wyczekiwaną odpowiedź na postulaty pacjentów oraz środowiska medycznego.

Zmiany oczekiwane przez pacjentów

Dzięki staraniom, zaangażowaniu i ciężkiej pracy ministra Macieja Miłkowskiego opublikowano od dawna wyczekiwany przez pacjentów i środowisko medyczne projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Najważniejsza, ogromna zmiana dotyczy rozszerzenia refundacji systemu ciągłego monitorowania stężenia glukozy Flash (FreeStyle Libre) o dorosłych pacjentów na intensywnej insulinoterapii. W tym kobiety w ciąży. A także – co należy podkreślić- osoby niewidome z cukrzycą, leczone insuliną. W przypadku pacjentów niewidomych będzie to niezwykle ważne ułatwienie. Gdyż system głosowo informuje o poziomie glikemii. Projekt stanowi odpowiedź na postulaty zgłaszane na ręce Ministra Zdrowia przez środowiska medyczne oraz pacjenckie.

– Innowacyjne technologie medyczne, oparte o telemedycynę i zdalny dostęp lekarza do danych glikemicznych to więcej bezpieczeństwa dla pacjentów i lepsza jakość leczenia. A docelowo mniej powikłań, transportów sanitarnych i hospitalizacji – podkreśla prof. dr hab. n. med. Marek Rękas, konsultant krajowy ds. okulistyki.

Ciągłe monitorowanie glikemii – zapobiega powikłaniom cukrzycy

Pacjenci chorujący na cukrzycę tłumaczą, że możliwość ciągłej kontroli glikemii, to kwestia ich zdrowia i zapobiegania bardzo dramatycznym powikłaniom. Chorzy wraz ze środowiskiem medycznym apelowali do Ministerstwa Zdrowia o zapewnienie możliwości ich stosowania przez jak najliczniejszą grupę pacjentów. Szczególnie tych wymagających co najmniej trzech wstrzyknięć insuliny na dobę lub terapii cukrzycy za pomocą osobistej pompy insulinowej.

Zastosowanie systemów monitorowania glikemii pomaga poprawić efektywność leczenia. Znacząco podnieść jakość życia chorych oraz przyczynia się do zmniejszenia ryzyka rozwoju powikłań cukrzycy. Bazując na doświadczeniu klinicznym, eksperci podkreślają również rolę edukacyjną systemów, które przyczyniają się do poprawy zrozumienia choroby i jej wpływu na organizm. Np. świadomości ryzyka niedocukrzeń. Nowoczesne systemy monitorowania glikemii to też większe poczucie bezpieczeństwa i prywatności oraz ułatwienie codziennego funkcjonowania diabetyków.

Narzędzie edukacyjne

Nowoczesne systemy do monitorowania dają możliwość nie tylko optymalnego kontrolowania glikemii, ale są też narzędziem edukacyjnym. Podnoszą świadomość chorego nt. wpływu diety i aktywności fizycznej na poziom cukru we krwi. Sprawiają, że chory staje się bardziej odpowiedzialny za wynik leczenia i stan swojego zdrowia. A to jest ogromnie ważne dla skuteczności leczenia.

Jeśli pacjent nie chce się zaangażować, wziąć odpowiedzialności za siebie i chorobę, to najlepszy lekarz i najnowsze leki nie pomogą.

Wydłużony czas normoglikemii

Monitorowanie i właściwa interpretacja wyników wartości glikemii oraz bieżące reagowanie i zapobieganie zbyt niskim i zbyt wysokim stężeniom pozwala pacjentom z cukrzycą pozostawać znacząco dłużej w normoglikemii. Zwiększenie dostępu do systemów ciągłego monitorowania glikemii dzięki rozszerzeniu refundacji przez Ministerstwo Zdrowia to doskonała wiadomość dla pacjentów, którzy będą mogli lepiej rozumieć swoją chorobę. Zyskać poczucie kontroli nad nią, a co za tym idzie, czuć się po prostu bezpieczniej i zdrowiej – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na czym polega zmiana w refundacji?

Do tej pory refundacja nowoczesnych systemów monitorowania glikemii metodą skanowania obowiązywała dla dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1 od 4 do 18 r.ż. Na refundację czekały kolejne grupy chorych. Także kobiety w ciąży oraz pacjenci z niepełnosprawnościami. W tym pacjenci niewidomi i zagrożeni utratą wzroku z powodu cukrzycy. Ministerstwo Zdrowia wyszło naprzeciw potrzebom tych osób i rozszerzyło refundację systemu stałego monitorowania glikemii FreeStyle Libre.

Dostęp do systemu stałego monitorowania glikemii dla kobiet w ciąży

Zwiększenie dostępu do nowoczesnych metod kontrolowania cukrzycy dla kobiet w ciąży jest szczególnie ważne. Ponieważ choroba ma wpływ nie tylko na stan zdrowia kobiety, ale także na rozwijające się dziecko. W czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele procesów, które powodują duże zmiany poziomu cukru. A tym samym związane są z wysokim ryzykiem zarówno hipo – jak i hiperglikemii. Monitorowanie cukrzycy, nie tylko podczas ciąży, jest ważnym elementem postępowania terapeutycznego. W przypadku nienarodzonych jeszcze dzieci pomaga ono uniknąć szeregu późniejszych powikłań.

Korzyści dla pacjentów niewidomych i tracących wzrok

Kolejną grupą pacjentów, którzy skorzystają na rozszerzeniu refundacji, to pacjenci niewidomi i tracący wzrok. Osoby chorujące na cukrzycę, w przypadku konieczności nakłuwania opuszków palców wymaganego przy „tradycyjnym” pomiarze poziomu glukozy przy pomocy glukometru, do tej pory mierzyły się z upośledzeniem zmysłu dotyku.  To dla nich niezwykle ważne w kontekście możliwości czytania Braille’a. Zmysł dotyku dla tych osób jest podstawą ich funkcjonowania. Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która bardzo często prowadzi do niepełnosprawności. W efekcie jej niedostatecznego monitorowania i leczenia, rozwija się szereg powikłań. Znane powszechnie statystyki wskazują, że cukrzyca nieprzerwanie przyczynia się między innymi do utraty wzroku oraz amputacji kończyn.

– Dlatego refundacja nowoczesnych systemów do monitorowania glikemii osobom niewidomym i niedowidzącym jest dla naszego środowiska ogromnie cenna. Jesteśmy bardzo wdzięczni ministrowi Miłkowskiemu za taką decyzję – podkreśla Małgorzata Pacholec, prezes Stowarzyszenia Retina AMD Polska

Rozszerzenie refundacji systemu stałego monitorowania glikemii FreeStyle Libre to duża zmiana dla pacjentów, którzy będą mieć większy dostęp do nowoczesnej kontroli swojej choroby. A to bezpośrednio przełoży się na lepszą jakość leczenia cukrzycy i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa . W dłuższej perspektywie, zastosowanie systemów monitorowania glikemii może pomóc w zmniejszeniu liczby powikłań cukrzycy. A także podnieść jakość i długość życia chorych, poprawić efektywność leczenia i zmniejszyć skutki ekonomiczne tej choroby. Środowiska pacjentów doceniają decyzję Ministerstwa Zdrowia i dziękuje za wyczekiwaną odpowiedź na ich postulaty i apele.

Podziękowania dla decydentów

W imieniu Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków chcę podziękować Ministerstwu Zdrowia za pozytywne decyzje. Tzn. projekt udostępnienia w refundacji nowoczesnych systemów monitorowania glikemii dla dorosłych chorujących na cukrzycę. W tym kobietom  w ciąży i osobom niewidomym. Jak również wszystkim, którzy stosują intensywną insulinoterapię. Jest to ogromna korzyść dla pacjentów, którzy będą mieli lepszą kontrolę nad cukrzycą. A także możliwości, aby zrozumieć chorobę i lepiej stosować się do zaleceń lekarzy czy pielęgniarek. Dzięki tym planowanym zmianom, na naszych oczach zmieni się jakość leczenia kolejnych grup pacjentów z cukrzycą w Polsce – podsumowuje Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Źródła:
  1. Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12361702

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!