Na początku marca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile otwarto nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych. Studenci pielęgniarstwa tej uczelni mogą w praktyce sprawdzać swoją wiedzę i umiejętności. Całkowity koszt powstania Centrum to ponad 2,5 mln zł.

Kiedyś przyszłe pielęgniarki ćwiczyły na… koleżankach

Macie Państwo znakomite możliwości kształcenia kadr medycznych – podkreśliła minister Józefa Szczurek-Żelazko podczas otwarcia. – Pamiętam, kiedy kończyłam pielęgniarstwo, zastrzyki domięśniowe wykonywane były na koleżankach z roku. Obecnie sprzęty, jakimi dysponuje Centrum, dają możliwość nauki w najnowocześniejszych warunkach.

Centrum Symulacji Medycznych to nie tylko znakomicie wyposażone sale dydaktyczne wysokiej i niskiej wierności, ale to przede wszystkim specjalistyczna kadra, przygotowująca scenariusze medyczne. – Gratuluję dobrej realizacji projektu, dziękuję partnerom przedsięwzięcia i życzę powodzenia w rozwijaniu nowych możliwości uczelni – mówiła wiceminister zdrowia.

W uroczystości udział wzięli także: Piotr Ziółkowski – dyrektor Biura Programów i Przedsięwzięć Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, rektor uczelni dr hab. Donat Mierzejewski, prof. PWSZ w Pile, władze miast i powiatów z regionu, parlamentarzyści, dyrektorzy szpitali oraz naczelne pielęgniarki z jednostek współpracujących z uczelnią.

Czego nauczą się studenci

Symulację medyczną uważa się za najnowocześniejszą i najlepszą praktyczną naukę zawodu. Studenci pielęgniarstwa będą odtwarzać różne sytuacje kliniczne w warunkach pracowni dydaktycznej. Pomieszczenia w Centrum są bowiem odwzorowaniem prawdziwych szpitalnych sal operacyjnych czy gabinetów zabiegowych. Manekiny medyczne, które są na wyposażeniu potrafią naśladować objawy i zachowania ludzi. Oddychają, płaczą i krwawią, jak również potrafią rodzić. Nie odczuwają jednak bólu, a zabiegi można powtarzać wielokrotnie. Studenci zaś bez żadnego ryzyka mogą szlifować swoje umiejętności. Mogą też ćwiczyć skomplikowane i rzadkie przypadki oraz sprawdzać swoją wiedzę i umiejętności praktyczne w warunkach klinicznych. W bezpiecznym środowisku, gdzie popełnienie błędu nie skrzywdzi pacjenta.

Nowoczesne wyposażenie

Wszystkie pomieszczenia do ćwiczeń są wyposażone w nowoczesne urządzenia i oprogramowanie komputerowe. Dzięki powstaniu Centrum, nauka i doskonalenie procesu diagnostyczno-terapeutycznego odbywać się będzie z wykorzystaniem kilkudziesięciu symulowanych scenariuszy klinicznych w specjalistycznych pracowniach multimedialnych, przypominających oddział szpitalny z użyciem zaawansowanego symulatora pacjenta i tzw. trenażerów, umożliwiających naukę praktyczną.

Ze względu na różny stopień realizmu symulacji studenci mają do dyspozycji specjalistyczne pracownie:

  • jedną salę opieki pielęgniarskiej “wysokiej wierności” z pomieszczeniem kontrolnym i pomieszczeniem do analizy zajęć;
  • cztery sale symulacji “niskiej wierności” – podstawowe pracownie umiejętności pielęgniarskich.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile będzie prowadziła Centrum Symulacji Medycznych we współpracy ze Szpitalem Specjalistycznym w Pile.

Całkowity koszt powstania Centrum to 2 mln 557 tys. zł. Jest ono finansowane w 100% ze środków zewnętrznych. Blisko 85 procent tej kwoty pochodzi z Funduszy Europejskich, resztę stanowi dotacja Ministerstwa Zdrowia.

 

Żródło:
  1. https://www.gov.pl/web/zdrowie/wiceminister-zdrowia-na-otwarciu-nowoczesnego-centrum-symulacji-medycznych

 

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.