Działa już aplikacja, która pomoże porozumieć się pacjentom z Ukrainy z lekarzami w Polsce

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło aplikację LikarP. Ułatwi ona porady lekarskie dla obywateli Ukrainy. Umożliwi szybką diagnozę stanu zdrowia pacjenta, a także komunikację między pacjentem i lekarzem w sytuacji, gdy mówią różnymi językami – polskim i ukraińskim.

Aplikacja składa się z dwóch modułów; dla pacjenta i dla lekarza. W części dla pacjenta znajduje się specjalny formularz, do którego należy wpisać podstawowe dane o stanie zdrowia. Pozwoli to lekarzowi przygotować się do konsultacji medycznej. Ankietę można wypełnić na komputerze lub telefonie. Pacjent wybierze jedną spośród kilku wersji językowych (ukraiński, rosyjski, polski a także angielski).

Po wypełnieniu formularza należy zapamiętać lub zapisać jego indywidualny numer. Numer pacjent poda lekarzowi przed konsultacją medyczną. Lekarz zapyta także o datę urodzenia. Na podstawie podanych danych aplikacja odszuka wypełniony formularz. Można go również pobrać i wydrukować. Formularz jest dostępny w języku ukraińskim, polskim oraz angielskim.

Z modułu dla lekarza korzysta się podczas wizyty. Dzięki aplikacji w czasie konsultacji medycznej język ukraiński/rosyjski ulegnie przetłumaczeniu na język polski. Natomiast  język polski na język ukraiński/rosyjski. Gdy pacjent będzie mówił po ukraińsku, to lekarz otrzyma transkrypcję w języku polskim. Lekarz będzie wykorzystywać język polski. A pacjent otrzyma transkrypcję w języku ukraińskim. Moduł zapewni więc sprawną komunikację pomiędzy lekarzem i pacjentem.

Zarówno formularz, jak i transkrypcja rozmowy będą mogły być wygenerowane do pliku pdf i wydrukowane. Wygenerowany plik będzie dostępny w języku ukraińskim, rosyjskim, polskim oraz angielskim.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.