TREAT-NMD - co to jest i jak działa?
TREAT-NMD czyli Europejska Sieć Badawcza – Diagnostyka i Leczenie Chorób Nerwowo-Mięśniowych to międzynarodowa inicjatywa powołana w 2007 r. przez przedstawicieli 11 państw europejskich. Celem TREAT-NMD jest przyspieszenie i koordynacja badań prowadzących do wprowadzenia skutecznego leczenia chorób nerwowo-mięśniowych, a także poprawa standardów opieki nad pacjentami z tymi schorzeniami.
Choroba rzadka to taka, która w populacji występuje rzadziej niż w 50 na 100 tys. przypadków. Pacjentów z konkretną jednostką chorobową nie jest wielu. Jednak chorób uznanych za rzadkie są tysiące. Na tej liście znajdują się na przykład choroby nerwowo-mięśniowe, takie jak: SLA (stwardnienie zanikowe boczne) , SMA (rdzeniowy zanik mięśni), DMD (dystrofia mięśniowa Duchenne’a).
Do czego służy rejestr pacjentów?
Rzadkość występowania schorzenia rodzi pewne konsekwencje. Choćby ze zorganizowaniem optymalnej opieki nad pacjentami czy wypracowanie i wdrożenie jednolitych, spójnych standardów opieki. Pacjenci są bowiem rozproszeni. A niesprawność i ograniczona mobilność powoduje wiele trudności z dotarciem do oddalonych ośrodków.
Powyższe okoliczności przekładają się również na trudności w:
- organizowaniu badań klinicznych
- przeprowadzaniu ankiet
- decydowaniu o rozmieszczeniu ośrodków zajmujących się pacjentami.
TREAT-NMD – rejestr pacjentów z chorobami nerwowo-mięśniowymi
Rejestr pacjentów ma w założeniu pomóc w okiełznaniu tych trudności. Rejestr TREAT-NMD – poświęcony jest chorobom nerwowo-mięśniowym. Został powołany w 2007 r. przez przedstawicieli 11 państw europejskich.
Analiza zawartych w nim danych służy ocenie możliwości przeprowadzenia i zaplanowania międzynarodowych prób klinicznych z udziałem pacjentów z chorobami nerwowo-mięśniowymi. Jego zadanie to przyspieszanie i koordynacja działań prowadzących do zastosowania skutecznego leczenia chorób nerwowo-mięśniowych.
W pierwszej kolejności trafili do niego pacjenci z rdzeniowym zanikiem mięśni i dystrofią mięśniową Duchenne’a.
Polski Rejestr Pacjentów z Chorobami Nerwowo-Mięśniowymi
Nie byłoby jednak TREAT-NMD, gdyby nie rejestry krajowe, w tym polski Rejestr Pacjentów z Chorobami Nerwowo-Mięśniowymi.
Powstał on w 2011 roku, a więc ma już ponad 10-letnią historię. Na początku objął chorych z dystrofią mięśniową Duchenne’a i Beckera (DMD i BMD) oraz z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA). Następnie pacjentów z dystrofią miotoniczną.
Działania prowadzone w ramach projektu obejmują charakterystykę kliniczną pacjenta oraz precyzyjne określenie defektu genetycznego, który spowodował wystąpienie choroby.
Powstanie polskiego rejestru to jedno z działań mających na celu integrację na poziomie europejskim przedsięwzięć prowadzących do poprawy opieki nad pacjentami dotkniętymi chorobami nerwowo-mięśniowymi. To także sposób na uczestnictwo polskich pacjentów w próbach klinicznych z zastosowaniem najnowszych sposobów leczenia.
Polski Rejestr Pacjentów z Chorobami Nerwowo-Mięśniowymi prowadzi Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.
Jak trafić do rejestru pacjentów?
Aby pacjent trafił do bazy danych, konieczne jest:
- wypełnienie ankiety (lekarz, pacjent, opiekun)
- wynik badania genetycznego
- świadoma zgoda na udostępnienie tych danych.
Następnie są one zbierane, weryfikowane i przechowywane na serwerze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Są tam bardzo dobrze strzeżone i co jakiś czas w zakodowanej formie przesyłane do Globalnej Bazy TREAT-NMD – wyjaśnia w jednym z wystąpień dr Anna Łusakowska.
Treat NMD – cele rejestru
- Identyfikacja jak największej liczby pacjentów, których dane są zweryfikowane pod względem klinicznym i genetycznym.
- Przyspieszenie badań związanych z leczeniem chorób nerwowo-mięśniowych (zachęta dla badaczy, dla firm farmaceutycznych).
- Umożliwienie pacjentom udziału w badaniach klinicznych m..in. z zastosowaniem nowoczesnych terapii.
- Wyrównanie poziomu opieki nad pacjentem w różnych regionach świata.
- Uzyskanie istotnych informacji poszerzających wiedzę na temat rzadkich chorób (dane epidemiologiczne, przebieg naturalny choroby, korelacje kliniczno-genetyczne).
- Poczucie wspólnoty pacjentów z chorobami rzadkimi.
Badania kliniczne: droga od firmy do kliniki
Jaka jest rola rejestru TREAT-NMD w doprowadzaniu pacjentów do badań klinicznych nowych leków? Firma biofarmaceutyczna przedstawia tzw. studium wykonalności, które jest akceptowane przez komitet nadzorczy TREAT-NMD. Następnie do krajowych rejestrów wysyłane są zapytania o pacjentów spełniających konkretne wymogi badań klinicznych. Rejestry odpowiadają – jeśli mają takich pacjentów i chcą brać udział w danych badaniach klinicznych. Wówczas informacja wraca do firmy biofarmaceutycznej, która następnie kontaktuje się z danym rejestrem narodowym.
W latach 2011-2021, w oparciu o polski Rejestr Pacjentów z Chorobami Nerwowo-Mięśniowymi zrealizowano około 20 takich przedsięwzięć.
Wymiernym efektem tych działań jest przeprowadzenie, prowadzenie lub planowanie przeprowadzenia 12 badań klinicznych. Sześć z nich dotyczyło pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni (Oleos, Sunfish, Jewelfish, Devote, Medtronic).
Rola rejestru pacjentów w rekrutacji do badań klinicznych (na przykładzie SMA)
- Rejestr pacjentów umożliwił sprawną ocenę możliwości przeprowadzenia badania klinicznego.
- Dzięki rejestrowi istniała możliwość szybkiej weryfikacji pacjentów pod kątem podstawowych kryteriów włączenia, na podstawie aktualnych i szczegółowych informacji.
- Rejestr stworzył możliwość szybkiego kontaktu z pacjentami, a zatem dał możliwość dalszej weryfikacji pacjentów pod kątem kryteriów.
- Umożliwił ocenę liczby pacjentów w pobliżu danego ośrodka badań klinicznych.
Rejestr pacjentów ma jeszcze jedno ważne zadanie. Po wprowadzeniu terapii umożliwia gromadzenie informacji dotyczących jej skuteczności, bezpieczeństwa leku, bezpieczeństwa i skuteczności łączonych terapii, itp.
Źródła:
- Wystąpienie dr Anny Łusakowskiej podczas Weekendu ze SMA-kiem w 2021 roku
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.