Za kilka dni rozpocznie się nowy rok szkolny. Kolejny w realiach pandemii COVID-19. Minister Zdrowia Adam Niedzielski skierował do dyrektorów szkół, pedagogów, rodziców list w sprawie szczepień przeciwko koronawirusowi. Publikujemy jego treść.

Szanowni Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie!

Piszę do Państwa, aby przedstawić pełną informację na temat prowadzonych w Polsce szczepień przeciw COVID-19. Szczególnie kieruję ten list do tych, którzy z różnych względów obawiają się szczepień. I odbierają sprzeczne, czasem wykluczające się, doniesienia medialne, czy też opinie kierowane przez różne środowiska i organizacje.

„Szczepienia stanowią najsilniejszy oręż w zapobieganiu a także zwalczaniu chorób zakaźnych na świecie”

Bez wątpienia szczepienia są jednym z najbardziej skutecznych i efektywnych działań profilaktycznych. Stanowią najsilniejszy oręż w zapobieganiu a także zwalczaniu chorób zakaźnych na świecie. Wszystkie szczepionki przeciw COVID-19 dostępne w krajach Unii Europejskiej, również w Polsce, przeszły procedurę dopuszczenia do obrotu decyzją Komisji Europejskiej. Po wcześniejszej naukowej ocenie Europejskiej Agencji Leków. Tym samym, co należy stanowczo podkreślić, stosowanie szczepionek nie jest żadnym eksperymentem medycznym. Wszystkie szczepionki to produkty lecznicze. Zarejestrowane z wskazaniami stosowania w celu zapobiegania chorobie COVID-19 wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Bezpieczeństwo ich stosowania, skuteczność a także jakość pozytywnie oceniła Europejska Agencja Leków, w której zasiada również przedstawiciel Polski.

„Nie pominięto żadnego wymaganego etapu badań ani kontroli”

Szczepionki przeciwko COVID-19 opracowywano zgodnie z tymi samymi wymogami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, jak inne produkty lecznicze. Kierując się koniecznością pilnej walki ze światową pandemią a także koniecznością ochrony zdrowia oraz życia ludzkiego procedury rejestracyjne szczepionek zostały skrócone. Jednak wszystkie badania wykonano w oparciu o najwyższe standardy bezpieczeństwa. Podobnie jak to się dzieje w przypadku innych szczepionek. Nie pominięto żadnego wymaganego etapu badań ani kontroli. Wszystkie badania laboratoryjne, zarówno niekliniczne na zwierzętach, jak i kliniczne na ludziach zostały przeprowadzone zgodnie z najbardziej rygorystycznymi zasadami, standardami i kryteriami etycznymi. Wydanie pozwolenia dopuszczającego szczepionkę do obrotu oznacza zatem, że jakość, bezpieczeństwo i skuteczność takiego produktu leczniczego została udowodniona na podstawie odpowiednich badań klinicznych, przedklinicznych i chemicznofarmaceutycznych. Wszystkie informacje związane ze stosowaniem szczepionek przeciw COVID-19, w tym przeciwskazania oraz działania niepożądane określają Charakterystyki Produktu Leczniczego (CHPL) dla poszczególnych szczepionek, które są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

Dwie szczepionki dostępne dla młodszych pacjentów

Dotychczas dopuszczono do szczepienia przeciw COVID-19 w grupie wiekowej od 12 roku życia dwa produkty:

 • Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech
 • Spikevax firmy Moderna Biotech Spain, S.L.

Szczepionka Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech

Dopuszczenie do stosowania pierwszej ze szczepionek, tj. Comirnaty w grupie wiekowej 12-15 lat nastąpiło w oparciu o dane zebrane do 13 marca 2021 r., na próbie 2 260 nastolatków. 1 131 w grupie produktu leczniczego Comirnaty i 1 129 w grupie placebo. Spośród tych uczestników 1 308 nastolatków objęto kontrolą przez co najmniej 2 miesiące po drugiej dawce produktu leczniczego Comirnaty. (660 w grupie produktu leczniczego Comirnaty i 648 w grupie placebo).

Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi u młodzieży w wieku od 12 do 15 lat były:

 • ból w miejscu wstrzyknięcia (>90%),
 • zmęczenie i ból głowy (>70%),
 • ból mięśni i dreszcze (>40%),
 • ból stawów i gorączka (>20%).

Jak więc widać były to dość lekkie działania niepożądane.

Szczepionka Spikevax firmy Moderna Biotech Spain, S.L.

Z kolei skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki Spikevax w grupie młodzieży potwierdzono w badaniu klinicznym z udziałem 3732 dzieci w wieku od 12 do 17 lat. W badaniu brało udział:2

 • 773 uczestników od ukończenia 12. roku życia do ukończenia 16. roku życia
 • 959 uczestników od 17. roku życia do ukończenia 18. roku życia.

Wyniki badań pozwoliły stwierdzić, że skuteczność produktu Spikevax u dzieci w wieku od 12 do 17 lat jest podobna do skuteczności u dorosłych.

Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 12 do 17 lat są podobne do tych u osób w wieku 18 lat i starszych. Obejmują one:

 • ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia,
 • zmęczenie,
 • ból głowy,
 • ból mięśni i stawów,
 • powiększenie węzłów chłonnych,
 • dreszcze,
 • nudności,
 • wymioty
 • gorączkę.

Większość tych działań niepożądanych miała nasilenie od łagodnego do umiarkowanego. Zwykle przemijały w ciągu kilku dni od otrzymania szczepionki.

Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, są cały czas ściśle monitorowane.

W celu poszukiwania odpowiedzi, informacji lub potwierdzenia posiadanej wiedzy, zapraszam na portal prowadzony przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny: szczepienia.pzh.gov.pl oraz

Europejski Portal Informacji o Szczepieniach, który powstał z inicjatywy Unii Europejskiej (wersja w języku polskim pod adresem: vaccinationinfo.eu/pl.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.