Partnerzy portalu:
Poniedziałek: 22 lipca 2024

Pierwsze prace nad powstaniem Strategii na rzecz osób z niepełnosprawnościami rozpoczęto już pod koniec 2016 roku/ fot. Pixabay

Monika Rydlewska

Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami

Trwają prace nad przyjęciem Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2020–2030. Międzyresortowy dokument powstaje w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Głównym celem Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami jest włączenie ich w życie społeczne a także zawodowe na równi z innymi. Ujęto ją w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). Przedstawiono w niej model zrównoważonego społecznie rozwoju przy udziale wszystkich grup społecznych.

Istotnym celem jest również wcielanie w życie postanowień Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, którą Polska ratyfikowała 25 października 2012 roku. Konwencja ta przewiduje zmianę podejścia do osób niepełnosprawnych. Z modelu medycznego, według którego są one postrzegane przez pewne ograniczenia fizyczne lub psychiczne, na model oparty na prawach człowieka. Zgodnie z tym drugim, niepełnosprawnym trzeba zagwarantować wszelkie prawa tak, aby mogli funkcjonować w społeczeństwie na równi ze wszystkimi obywatelami.

Pierwsze prace nad powstaniem dokumentu rozpoczęto już pod koniec 2016 roku. Dynamiczny rozwój gospodarczy Polski stwarza warunki do skutecznego włączenia osób niepełnosprawnych w życie społeczne a także zawodowe. Na niespotykaną dotąd skalę.. W szczególności chodzi o rozwój nowych technologii, informatyzacji, inwestycji a także innowacji w sektorze produkcji i usług. Nie bez znaczenia jest klimat dobry dla inwestowania w tak zwany kapitał ludzki.

Obecnie w Biurze Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają intensywne prace nad przygotowaniem ostatecznej wersji projektu strategii po uzgodnieniach międzyresortowych i konsultacjach publicznych.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji oraz Biuletynu Informacji Publicznej ministerstwa znajduje się zaktualizowana wersja stanowiska w sprawie uwag zgłoszonych przez resorty i podmioty współpracujące.

PFRON

Źródła:
  1. https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/strategia-na-rzecz-osob-z-niepelnosprawnosciami/

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!