Sposoby na zmniejszenie bólu porodowego
Ośrodki położnicze mają prawny obowiązek łagodzenia bólu porodowego. Stosowane są różne metody. Przyszła matka może zapytać o stosowane w danym ośrodku metody jeszcze przed datą porodu.
Niektóre metody naturalne na ból porodowy:
- wykorzystanie siły grawitacji – a zatem poród w pozycjach wertykalnych, np. kucznej;
- poród w wodzie – ciepła woda nie tylko łagodzi ból, ale i szok porodowy dla dziecka;
- poród na kole porodowym – czyli obręczy z zawieszonym na niej rodzajem hamaka. Ta konstrukcja umożliwia rodzącej ułożenie się w dowolnej pozycji, dzięki czemu pierwszy okres porodu jest dla niej mniej uciążliwy.
Położna Anna Piotrowicz z kilkunastoletnim stażem w swoim zawodzie zaleca aktywne rodzenie. Czyli w pierwszej fazie porodu:
- chodzenie,
- kucanie,
- kołysanie się na piłce,
- ćwiczenia przy drabinkach.
Relaksacyjnie wpływa na rodzącą masaż i techniki oddechowe, które można doskonalić wcześniej – na zajęciach w szkołach rodzenia. Wszystkie te sposoby wpływają pozytywnie na akcję porodową i łagodzą dolegliwości bólowe.
Inne metody na ból porodowy
Znieczulenie wziewne za pomocą np. gazu rozweselającego – to mieszanina tlenu i podtlenku azotu, która nie eliminuje bólu porodowego, ale sprawia, że subiektywnie jest on mniej dotkliwy. Działanie tego środka jest natychmiastowe i łagodniejsze niż znieczulenie farmakologiczne;
Znieczulenie farmakologiczne – czyli analgezja regionalna – polega na podaniu leków znieczulających do przestrzeni kanału kręgowego w pobliże nerwów przewodzących ból. Ta procedura bezwzględnie wymaga obecności lekarza anestezjologa. Rodząca zachowuje pełen kontakt, możliwość ruchów i może świadomie przeżywać narodziny dziecka. Do wykonania tego rodzaju znieczulenia konieczna jest współpraca rodzącej z lekarzem.
Co ciekawe, z doświadczenia Anny Piotrowicz wynika, że kobiety – które przygotowując się do porodu, po raz pierwszy odwiedzają szpital lub szkołę rodzenia – w pierwszej kolejności pytają o możliwość znieczulenia zewnątrzoponowego. Jednak kiedy zapoznają się z alternatywnymi metodami łagodzenia bólu, dostępność znieczulenia nie jest już dla nich tak istotna.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.
jw