Partnerzy portalu:
Piątek: 13 września 2024

Bezsenności doświadcza coraz więcej osób. Jak sobie z nią poradzić?/ fot. Freepik

Natalia Kapała

Sposoby na bezsenność

Na pewno nie raz zdarzyło Ci się, że nie możesz zasnąć. To naturalne. Kłopot pojawia się wówczas, kiedy tego sytuacje zdarzają się często. Bezsenności doświadcza coraz więcej osób. Jak sobie z nią poradzić, nie uciekając się do farmaceutyków?

Ile snu potrzebujemy?

Niektórzy z nas potrzebują znacznie mniej snu niż inni. Z czego to wynika? Przede wszystkim – z wieku. Młody organizm potrzebuje więcej snu niż osoba starsza. Przyjmuje się, że powinniśmy spać po 7-8 godzin.

Możliwe przyczyny bezsenności

Przyczyn, które sprawiają, że trudniej nam zasnąć, jest wiele. Oto najczęstsze z nich:

  1. Złe oświetlenie

Natężenie światła ma istotne znaczenie dla snu – gdy robi się ciemno, organizm wydziela melatoninę. Kiedy jest jasno, jej poziom znacznie spada. Odkryto, że niebieskie światło (emitowane np. przez ekrany urządzeń elektronicznych) hamuje wydzielanie melatoniny. Zatem co najmniej godzinę przed snem warto odłożyć wszelkie gadżety.

2. Brak odpowiedniego dotlenienia

Przed snem warto porządnie wywietrzyć pokój, w którym zamierzamy spać. Napływ świeżego powietrza spowoduje, że organizm dotleni się, co pomoże w zaśnięciu.

3. Niewłaściwa temperatura lub materac

Aby bezproblemowo zasnąć, temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 18-21 stopni Celsjusza. Ważny jest też sam materac – nie powinien być ani za miękki, ani za twardy. Nie może być też za krótki – musisz swobodnie rozprostować nogi. Dostosuj również kołdrę do pory roku. Gruba kołdra latem się nie sprawdzi.

4. Nieregularne pory snu

Regularność również ma znaczenie. Staraj się zasypiać i wstawać o tej samej porze każdego dnia. To pozwoli uregulować Twój cykl snu.

5. Obciążenie mózgu przed snem

Ważne jest, aby przed snem nie wysilać mózgu. Wieczorem staraj się nie pracować, nie myśleć o problemach, nie wprowadzać się w nerwowy nastrój. Wieczór jest porą odpoczynku i relaksu.

Co zrobić, by zasnąć?

Spróbuj zastosować odpowiednie żywienie. To, co jesz wieczorem, ma wpływ na to, jak szybko zaśniesz. Ostatni posiłek najlepiej zjeść 2 godziny przed snem. Kolacja nie może być obfita, powinna być lekka. Wieczorem unikaj produktów zawierających kofeinę. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o kawę, napoje energetyczne, ale również o czekoladę, kakao. W zaśnięciu pomogą również herbatki ziołowe, uspokajające – z dodatkiem melisy, czy kubek ciepłego mleka. Co ciekawe, sok z wiśni działa podobnie jak środek nasenny. Zwiększa on poziom melatoniny, powodując, że łatwiej nam zasnąć, a dodatkowo sen staje się głębszy. Spróbuj również relaksacji. Pomoże ona maksymalnie się wyciszyć. Aby szybciej zasnąć, musisz rozluźnić wszystkie mięśnie swojego ciała. Jeżeli – mimo starań – po 30 minutach nie udało Ci się zasnąć, wstań i przejdź się po mieszkaniu. Możesz iść np. do kuchni napić się czegoś. To powinno pomóc.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!