Partnerzy portalu:
Poniedziałek: 2 grudnia 2024

Spinrazę podaje się przez wkłucie w przestrzenie międzykręgowe.

Monika Rydlewska

Spinraza – dawki wysycające i utrzymujące, podawanie leku, skutki uboczne

Jak informuje Fundacja SMA, większość ośrodków rozpoczęła już kwalifikacje pacjentów do leczenia Spinrazą, a coraz więcej z nich zaczyna podawanie leku. Przypominamy najważniejsze informacje dotyczące terapii Spinrazą.

Podanie leku poprzedzają kwalifikacje. Po dopełnieniu formalności, wyznaczany jest termin rozpoczęcia terapii.

Podanie leku poprzedza również badanie krwi i moczu. Określa się m. in.:

  • morfologię,
  • układ krzepnięcia,
  • crp.

W razie wyników odbiegających od normy, o podaniu leku decyduje lekarz prowadzący.

Jak informuje Fundacja SMA, w niektórych szpitalach w ramach procedury zabiegu punkcji lędźwiowej przeprowadzana jest także konsultacja okulistyczna i badanie dna oka lub obrazowe badania kręgosłupa.

Podawanie leku

Pierwsze cztery dawki Spinrazy mają charakter wysycający. Należy je przyjąć w określonych dniach:

  • 0
  • 14,
  • 28,
  • 63.

Kolejne – tak zwane podtrzymujące – powinny być podawane co 4 miesiące.

Pominięcie dawki Spinrazy

Jeśli z jakiejś przyczyny planowanej dawki leku chory nie przyjął w terminie, powinien to uczynić jak najszybciej. Z zastrzeżeniem jednak, że w przypadku pierwszych zastrzyków nie można przyjąć leku w odstępie krótszym niż 14 dni.

Pominięcie lub opóźnienie dawki podtrzymującej nie wymaga ponownego podania dawek wysycających.

– Czas trwania leku w organizmie określa się średnio od 135 do 177 dni. Dlatego też niektórzy pacjenci mogą przed podaniem kolejnych dawek odczuwać osłabienie. Statystycznie jednak, wraz z czasem terapii, powinno to mijać – informuje Fundacja SMA.

Przechowywanie

– Lek Spinraza powinien być trzymany w lodówce lub – jeśli bez lodówki – w oryginalnym pudełku bez narażania na światło w temperaturze do 30 stopni C przez góra 14 dni. Trzymany w lodówce należy z niej wyjąć i przed podaniem ogrzać do temperatury pokojowej. Napoczęcie fiolki powinno nastąpić przed samym podaniem – lek wyciągnięty do strzykawki należy zużyć maksymalnie w ciągu 6 godzin. Przy całym zabiegu stosuje się  tzw. technikę aseptyczną, czyli zachowanie wszelkich procedur sterylności (rąk, sprzętu, okolicy podania), w celu maksymalnego ograniczenia zakażenia leku – informuje Fundacja.

Lek można podawać:

  • w sali pacjenta
  • gabinecie zabiegowym
  • na bloku operacyjnym.

Lek powinien podać zespół mający doświadczenie w punkcji lędźwiowej.

Spinrazę podaje się przez wkłucie w przestrzenie międzykręgowe. W niektórych przypadkach, uwarunkowanych stanem pacjenta, lekarz może zadecydować o zastosowaniu sedacji.

Każdy ma prawo wiedzieć (a lekarz ma obowiązek udzielić informacji), jakie leki zostaną zastosowane i móc się na to zgodzić lub nie. Ponadto zwracamy w tym miejscu uwagę na ostrożność przy stosowaniu leków zwiotczających mięśnie (zaleca się unikanie tego typu medykamentów przy SMA) – uczula Fundacja SMA.

Wstrzyknięcie Spinrazy powinno odbywać się powoli, w czasie od 1 do 3 minut. Po podaniu leku zaleca się leżenie na wznak – i tutaj, również w zależności od ośrodka, bywa że są to 2h a zdarza się i 24h. Warto jednak pamiętać, że to leżenie jest konieczne choćby dla uniknięcia objawów zespołu popunkcyjnego.

Działania niepożądane związane z punkcją lędźwiową:

  • bóle głowy
  • wymioty
  • bóle pleców,
  • bóle nóg,
  • szumy w uszach
  • światłowstręt.

Jeśli jednak dochodzi gorączka albo objawy utrzymują się powyżej tygodnia, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Należy też obserwować miejsce wkłucia, gdyż mogą zdarzyć się wycieki albo opuchnięcia, co również trzeba konsultować z lekarzem.

Skutki uboczne leku Spinraza:

  • w trakcie badań klinicznych zauważono u niektórych pacjentów zaburzenia czynności nerek.
  • po wprowadzeniu leku do obrotu zarejestrowano również zgłoszenia w postaci zapalenia opon mózgowych i wodogłowia; jednak z racji na ciągłe wprowadzanie produktu leczniczego na świecie trudno określić ich dokładną skalę.

– Działanie Spinrazy, mówiąc najprościej, polega na aktywacji zapasowych kopii genu SMN2 do produkcji białka SMN. Nie u każdego efekty leczenia są tożsame. Wiele zależy od stanu pacjenta, zaawansowania choroby w momencie rozpoczęcia leczenia, schorzeń współistniejących, ilości kopii SMN2 i ich jakości, a także od indywidualnej odpowiedzi organizmu na leczenie. Spinraza to wciąż monitorowany lek i wszelkie zaobserwowane zarówno efekty, jak i działania niepożądane powinno się zgłaszać zespołowi podejmującemu leczenie – podsumowała Fundacja SMA.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!