Partnerzy portalu:
Niedziela: 6 października 2024

W perspektywie czasu SM często stopniowo odbiera pacjentom sprawność, a w cięższych przypadkach prowadzić może nawet do znacznej niepełnosprawności/ fot. Piabay

Monika Rydlewska

Sobetirom a odbudowa mieliny wokół włókien nerwowych

Jak za pismem „JCI Insight” podała Państwowa Agencja Prasowa, amerykańskim naukowcom udało się doprowadzić do odbudowy osłonki mielinowej włókien nerwowych dzięki podaniu badanym myszom sobetiromu, substancji o właściwościach podobnych do hormonów tarczycy. Wyniki badań dają nadzieję na opracowanie nowego leku pacjentom chorującym na stwardnienie rozsiane (SM).

Stwardnienie rozsiane jest chorobą przewlekłą. Przebiega rzutami (po fazie zaostrzenia, objawy w większości się cofają) lub postępuje w czasie. Tym niemniej, w perspektywie czasu SM stopniowo odbiera pacjentom sprawność, a w cięższych przypadkach prowadzić może nawet do znacznej niepełnosprawności.

Dlaczego osłonki mielinowe są tak ważne?

W uproszczeniu, w przebiegu stwardnienia rozsianego (SM) dochodzi do uszkodzenia naturalnie pokrywającej włókna nerwowe w rdzeniu kręgowym i mózgu mieliny. Pełni ona  bardzo istotną rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych. Jej zniszczenie powoduje zaburzenie przewodzenia impulsów. A to z kolei przekłada się na zaburzenia ruchu, czucia, równowagi, widzenia, itp u pacjenta. Przebieg choroby jest bardzo indywidualny.

Do tej pory naukowcom i lekarzom nie udało się opracować skutecznej terapii stwardnienia rozsianego (SM).

– Choć wiadomo, że mielina może się odtworzyć po podaniu hormonów tarczycy (dzięki pobudzaniu namnażania oligodendrocytów) – nie stosowano ich w leczeniu. Powód to zbyt poważne skutki uboczne, odpowiadające nadczynności tarczycy. Dochodziło do uszkodzenia serca, układu kostnego a także mięśni – pisze Paweł Wernicki dla Państwowej Agencji Prasowej.

Mając tę wiedzę, naukowcy z Oregon Health and Science University zainteresowali się związkiem o podobnych do hormonów tarczycy właściwościach – sobetiromem. Pierwotnie substancja miała pomóc w leczeniu podwyższonego poziomu cholesterolu. Potem dawała efekty w leczeniu rzadkiej choroby adrenoleukodystrofii.

Sobetirom a stwardnienie rozsiane (SM)

Teraz Amerykanie dowiedli, że sobetirom ma podobne właściwości naprawcze dla układu nerwowego jak hormony tarczycy. Różnica polega jednak na tym, że skutki uboczne terapii okazały się znacznie mniejsze.
Podano go myszom chorującym na odpowiednik ludzkiego SM (stwardnienia rozsianego). Z jakim skutkiem?
– U leczonych myszy stwierdzono znaczną poprawę zdolności ruchowych – niemal do poziomu zdrowych myszy. Poprawę wykazywały także wyniki badań histologicznych oraz MRI. Zastosowane u myszy dla porównania hormony tarczycy przy przewlekłym podawaniu przeszkodziły w naprawie mieliny a także zaostrzyły przebieg choroby – pisze Paweł Wernicki.
Autorzy badań są przekonani, że ich praca otworzy nową drogę do terapii stwardnienia rozsianego. Tym niemniej, zanim to się stanie i sobetirom zacznie być podawany pacjentom (choćby w ramach badań klinicznych), miną lata.

Źródła:
  1. http://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/Badania-naprawa-uszkodzonej-mieliny-w-stwardnieniu-rozsianym-jest-mozliwa,

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!