Partnerzy portalu:
Środa: 6 listopada 2024

Zdrowy sen to podstawa regeneracji organizmu. Szczególnie w przypadku takich schorzeń jak stwardnienie rozsiane (SM), któremu towarzyszą takie niewidzialne objawy jak zmęczenie, na które uskarża się wielu pacjentów. fot. Pixabay

Monika Rydlewska

SM: Zdrowy sen w nocy i drzemka w dzień

Sen – zarówno ten nocny, jak i krótkie drzemki w ciągu dnia pomagają pacjentowi z diagnozą stwardnienia rozsianego (SM) regenerować siły i niwelować zmęczenie, którego doświadcza wielu chorych.

Zdrowy sen jest niezwykle ważny. Zazwyczaj specjaliści zalecają około 8 godzin snu na dobę, jednak u każdego ta liczba jest trochę inna. Zależy to od wielu czynników.

Natomiast gdy snu brakuje, organizm jest narażony na obniżenie odporności, koncentracji, ogólnej sprawności. Brak snu może także powodować zmęczenie codziennymi czynnościami.

Ile snu potrzebuje człowiek? To zależy od wielu czynników

Czynniki wpływające na długość optymalnej dla organizmu ilości snu to między innymi:

  • czynniki genetyczne
  • czynności pobudzające takie jak picie napojów z kofeiną
  • jakość snu
  • indywidualny dla każdego człowieka cykl snu
  • harmonogram dnia, np. gimnastyka
  • przyjmowane leki

Wzajemne oddziaływanie wszystkich tych czynników, komplikowane dodatkowo indywidualnymi objawami stwardnienia rozsianego (SM) decyduje, jak długo śpimy.

Jakość snu warto skonsultować z neurologiem

Zawsze warto jakość snu skonsultować z neurologiem. Czynniki, które mogą zakłócać sen pacjenta to na przykład:

  • zespół niespokojnych nóg
  • nagła potrzeba oddania moczu (tzw. parcie naglące)
  • zatrzymywanie moczu
  • bóle
  • niepokój
  • efekty uboczne przyjmowania leków.

Nie bez znaczenia jest także zadbanie o otoczenie w jakim śpimy i higienę snu.

Rytuały przed snem

Tak jak przed snem wyciszamy dzieci czytaniem bajek, śpiewaniem kołysanek itp, tak dla nas samych również ważne są przedsenne rytuały i regularność, którą one wprowadzają do naszego funkcjonowania. Dlaczego? Organizm przywyka do pewnego trybu i powtarzające się sekwencje zdarzeń dają mu sygnał do tego, aby się wyciszyć.

5 zasad higieny snu

  1. Staraj się kłaść i wstawać o podobnych porach.
  2. Wygodne poduszka i materac, przyjazna ciału pościel, dostosowana do naszych preferencji grubość kołdry to ważne aspekty zdrowego snu. Warto o nie zadbać.
  3. Zadbaj o to, aby pokój, w którym śpisz, był dobrze przewietrzony i panowała w nim odpowiednia dla ciebie temperatura.
  4. Spokój jest sprzymierzeńcem dobrego snu. Zadbaj więc o to, aby hałasy i ostre światło nie docierały do sypialni. Pamiętaj, że łóżko to nie kanapa, gabinet. Nie oglądaj w nim telewizji, nie pracuj.
  5. Jeśli nie zaśniesz po 15-20 minutach: wstań, poczytaj, spróbuj się odprężyć (ale nie przed telewizorem czy komputerem) i spróbuj znowu zasnąć (ale nie staraj się przekonać siebie, że powinieneś już zasnąć).

Drzemka w dzień

Regeneracji sił sprzyja też drzemka w dzień. Sporo osób borykających się z SM niweluje w ten sposób zmęczenie. I nie ma w tym niczego nieodpowiedniego.

– Udowodniono, że skłonność człowieka do ucinania sobie popołudniowej drzemki jest biologiczna – dowodzą Daria Rabkin i Nancy Lowenstein. Pamiętajmy jednak, że drzemka w ciągu dnia nie powinna być dłuższa niż godzina. Nie może też zastępować pełnowartościowego snu.

Argumenty, które przemawiają za ucięciem sobie drzemki w ciągu dnia:

  • lepsza koncentracja
  • wzrost energii i produktywności
  • lepsza pamięć
  • zdolność uczenia się
  • większe uczucie odprężenia
  • zmniejszenie napięcia.

Reasumując, zdrowy sen jest podstawą sprawnego funkcjonowania w dzień. Jeśli czujemy, że potrzebujemy go więcej niż dotychczas, przeanalizujmy, czy możemy poprawić jego  jakość bądź przeorganizować swój dzienny harmonogram w taki sposób, aby móc spać więcej.

Źródła:
  1. Walka ze zmęczeniem w stwardnieniu rozsianym, Nancy A. Lowenstein, tłum. Marta Domagała, tekst: Jak przywrócić sobie siły? Daria Rabkin, Nancy Lowenstein, wyd. Polskie Towrzystwo Stwardnienia Rozsianego, Warszawa 2011

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!