Logo leczeniewdomu.pl
PARTNERZY PORTALU:
Miło Cię widzieć, Dzisiaj jest wtorek - 16 kwiecień 2024
« Back to Glossary Index

Całkowita pojemność płuc – na całkowitą pojemność płuc składają się cztery objętości:

1. oddechowa;
2. zapasowa wdechowa;
3. zapasowa wydechowa;
4. zalegająca.

Można je zbadać za pomocą badania, które nazywa się spirometrią. Całkowita pojemność płuc to około 6 l.

Objętość oddechowa to objętość pojedynczego wdechu podczas spokojnego oddychania. U dorosłego człowieka to około 500 ml.

Objętość zapasowa wdechowa to ilość powietrza, którą możemy nabrać do płuc, wykonując maksymalny wdech po wykonaniu spokojnego wdechu – około 2,5 l. Objętość zapasowa wydechowa to ilość powietrza, którą możemy usunąć z płuc, wykonując maksymalny wydech po wykonaniu spokojnego wydechu, około 1,5 l.

Objętość zalegająca to ilość powietrza, która ciągle pozostaje w płucach, nawet po wykonaniu maksymalnego wydechu (dostała się tam w czasie pierwszych wdechów po urodzeniu), ok. 1,5 l. Nie jesteśmy w stanie usunąć powietrza tak, żeby płuca się całkowicie zapadły.

Suma objętości zalegającej i objętości zapasowej wydechowej nazywa się czynnościową pojemnością zalegającą (FRC). Stanowi ona rezerwuar bezpieczeństwa w płucach. W czasie podawania tlenu, dochodzi do wypłukiwania azotu z powietrza w płucach. FRC stanowi źródło tlenu przy bezdechu, gdyż istnieje ciągłe przechodzenie tlenu z pęcherzyków płucnych do krwi. Również dzięki istnieniu FRC pęcherzyki płucne nie zapadają się i nie dochodzi do bezpowietrzności płuc (niedodmy).

« Back to Glossary Index