Ponad 257 tys. pielęgniarek i położnych było aktywnych zawodowo w 2019 r. w Polsce. Mimo że rośnie zainteresowanie studiami kształcącymi na tych kierunkach, nadal brakuje wykwalifikowanego personelu pielęgniarskiego. Stąd pomysł na zainaugurowaną 15 września w Ministerstwie Zdrowia kampanię „Stawiam na przyszłość”, która ma promować wybór właśnie tego zawodu.

We wtorek podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia zaprezentowano spot telewizyjny promujący kampanię „Stawiam na przyszłość” poświęcony pracy pielęgniarek i położnych. Kampanii towarzyszy wystawa pt. „Historia Pielęgniarstwa i Położnictwa”, którą można oglądać od 15 do 30 września w okolicach tarasu widokowego przy Kościele św. Anny (ul. Krakowskie Przedmieście 68) w Warszawie.

Promocja zawodu pielęgniarki

– Chcemy zachęcić młodych ludzi do wybrania w przyszłości zawodu pielęgniarki lub położnej – mówiła Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

To zawód, który daje wiele możliwości i pewność zatrudnienia. Gdy wiele lat temu zaczynałam pracę w tym zawodzie, praca pielęgniarki polegała głównie na czynnościach pielęgnacyjno-opiekuńczych, technicznych. A obecnie pielęgniarka odgrywa bardzo ważną rolę w zespole terapeutycznym. Niejednokrotnie koordynuje proces leczenia pacjenta. To wynika z wielu dodatkowych nowych uprawnień, które otrzymały pielęgniarki. Takich jak np.: przepisywanie leków, badanie fizykalne pacjenta oraz wystawianie skierowań na badania diagnostyczne. Natomiast położone mogą samodzielnie prowadzić ciąże i porody fizjologiczne. Dzięki temu zawód pielęgniarki jest coraz lepiej postrzegany.

Kształcenie pielęgniarek

Wiceminister Szczurek-Żelazko zwraca uwagę na to, że bardzo zmienił się system kształcenia. Kilkanaście lat temu pielęgniarki kończyły szkoły licealne, a teraz wszystkie osoby pracujące w tym zawodzie kształcą się na poziomie wyższym.

– Pielęgniarstwo i położnictwo to zawód przyszłości, który gwarantuje pewność zatrudnienia – podkreśliła wiceminister Szczurek-Żelazko. – Każda pielęgniarka kończąca uczelnię ma gwarancję, że znajdzie pracę. Może wybrać w jakim kierunku się chce rozwijać. Może pełnić wysokie funkcje kierownicze – pielęgniarki są dyrektorami szpitali – albo wybrać karierę naukową i ubiegać się o tytuł doktora. Mamy w Polsce pielęgniarki z tytułem profesorskim. Po ukończeniu studiów mogą specjalizować w 17 kierunkach i zostać pielęgniarką np. diabetologiczną, anestezjologiczną czy chirurgiczną.

W ciągu ostatnich lat istotnie wzrosła liczba szkół kształcących pielęgniarki na poziomie pierwszego stopnia z 74 uczelni w 2014 r. do 106 w 2020 r.

Pielęgniarstwo w dobie epidemii koronawirusa

– SARS-CoV-2 zmienił życie ludzi na całym świecie. Jednak pokazał też, jak ważnym zawodem i niezwykle potrzebnym jest zawód pielęgniarki i położnej – dodała Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. – Jako samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych obawialiśmy się, że epidemia w może zniechęcić młodych ludzi do studiowania tych pięknych zawodów, jednak po zebraniu informacji z całej Polski jesteśmy ogromnie podbudowani aktywnością młodych ludzi, którzy podjęli decyzje studiowania na wydziale pielęgniarstwa i na wydziale położnictwa. Jest po kilku chętnych na jedno miejsce. Tym bardziej jesteśmy dumni, że młodzi ludzie wybierają właśnie te zawody. W ostatnim czasie Ministerstwo Zdrowia wykonało ogrom pracy, poszerzając katalog możliwości studiowania w miejscach, których tych uczelni i wydziałów nie ma. To działanie napawa optymizmem, ponieważ tam, gdzie były tzw. białe plamy, pielęgniarek i położnych przybywa – dodała.

Pielęgniarka – zawód odpowiedzialny i zawsze potrzebny

Wiceprezes NRPiP podkreśliła, że pielęgniarstwo i położnictwo to zawody, które zawsze będą potrzebne. W tych dziedzinach nigdy nie zabraknie pracy.

Pielęgniarstwo i położnictwo – to zawody, które cieszą się coraz większą popularnością. Na kierunku pielęgniarstwo I stopnia w roku akademickim 2014/2015 przyjęto 5 431 osób. A w roku 2019/2020 – 7 840 osób. Natomiast w roku akademickim 2014/2015 na położnictwo I stopnia zostało przyjętych 1 058 osób, a w roku 2019/2020 – 1 197 osób.

Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych mówiła m.in. o predyspozycjach, jakie są potrzebne do wykonywania tych zawodów.

Wybrałam ten zawód, bo kocham ludzi – mówiła Krystyna Ptok.Jest to samodzielny zawód, z bardzo bliskim kontaktem z ludźmi. Trzeba mieć wiele empatii w sobie, żeby wybrać zawód pielęgniarki i położnej. Daje on duże możliwości rozwoju w różnych dziedzinach specjalizacyjnych. Możemy pracować w szpitalach, w domach pomocy społecznej. A także w ośrodkach POZ, w poradniach ambulatoryjnych, specjalistycznych i rozwijać się w różnym zakresie.

Prezes OZZPiP wspomniała, że dokument podpisany przez premiera „Polityka Wieloletnia Państwa na Rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce” zawiera w sobie elementy, które w perspektywie mają poprawić sytuację zawodową pielęgniarek i położnych. Zaznaczyła, że otwartość na potrzeby tych dwóch zawodów ze strony rządzących jest bardzo duża.

Przewodnicząca OZZPi: “Wybierajcie ten zawód”

Przewodnicząca OZZPiP zaapelowała do młodych ludzi: – Wybierajcie ten zawód koledzy i koleżanki, to zawód przyszłości, pamiętajcie o tym, że w jedności siła. Potrzebujemy Was w systemie ochrony zdrowia.

W czasie konferencji studentka pielęgniarstwa Karolina Czechowska, która jest twarzą kampanii, opowiedziała o tym, co ją skłoniło do wyboru tego zawodu.

– Już od najmłodszych lat interesowałam się medycyną, naturą, ludzkim ciałem i zdrowiem – opowiadała Karolina Czechowska. – Od zawsze wiedziałam, że wybiorę studia medyczne. Wiedziałam, że najbliższe memu sercu jest pielęgniarstwo. Ponieważ dawało mi możliwość być jak najbliżej pacjenta. A także mieć świadomy wpływ na jego zdrowie, poprawę jakości jego życia i samopoczucia. Na pewno w podjęciu decyzji pomogła mi babcia. Od 40 lat jest pielęgniarką i nadal pracuje w zawodzie. Zawsze mi powtarzała, że będąc pielęgniarką, będę miała ciekawą pracę i będę pełniła ważną rolę w zespole interdyscyplinarnym. Zawsze wierzyła, że pielęgniarstwo będzie na tak wysokim poziomie, jak teraz – dodała.

Ministerstwo Zdrowia

Źródła:
  1. https://www.gov.pl/web/zdrowie/ruszyla-kampania-stawiam-na-przyszlosc

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.