Partnerzy portalu:
Czwartek: 10 października 2024

NFZ przewiduje kilka form leczenia uzdrowiskowego dla pacjentów/ fot. Pixabay

Monika Rydlewska

Rodzaje leczenia uzdrowiskowego dla dorosłych

Jakie są rodzaje leczenia uzdrowiskowego dla osób dorosłych, finansowane przez NFZ? Szczegóły organizacji turnusów w ramach poszczególnych świadczeń, pokrótce opisujemy poniżej.

  • Uzdrowiskowe leczenie szpitalne dorosłych
  • Uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych
  • Uzdrowiskowa rehabilitacja dla dorosłych w szpitalu uzdrowiskowym
  • Uzdrowiskowa rehabilitacja dla dorosłych w sanatorium uzdrowiskowym
  • Uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dorosłych i dzieci

Zgodnie z obowiązującymi przepisami gwarantowane świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie lecznictwo uzdrowiskowego osoby dorosłe ubezpieczone w NFZ mogą skorzystać z kilku form leczenia uzdrowiskowego.

1. Uzdrowiskowe leczenie szpitalne dorosłych

Trwa ono 21 dni. Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym jest bezpłatny. Fundusz nie ponosi kosztów przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia uzdrowiskowego. Turnus odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego wystawionego przez lekarza w uzdrowisku.

W pierwszej dobie po przyjęciu na szpitalne leczenie uzdrowiskowe, pacjenci poddawani są wstępnemu badaniu lekarskiemu, co tydzień wykonywane są badania kontrolne, a badanie końcowe – w ciągu 24 godzin przed wypisem. Ustalone programy leczenia balneologicznego są na bieżąco korygowane. Pacjenci mają zapewnioną całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską. W zakresie zabiegów fizjoterapeutycznych świadczeniodawca winien zabezpieczyć wykonanie każdemu świadczeniobiorcy – co najmniej 54 zabiegi fizjoterapeutyczne w turnusie. Czyli średnio co najmniej 3 zabiegi fizjoterapeutyczne dziennie. W tym jeden zasadniczy zabieg bodźcowy z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych przez 6 dni zabiegowych w tygodniu.

2. Uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych

Trwa ono 21 dni. Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym jest częściowo odpłatny dla ubezpieczonego i odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego. NFZ nie ponosi kosztów przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia uzdrowiskowego. Osoby ubezpieczone, które otrzymały skierowanie na sanatoryjne leczenie uzdrowiskowe, ponoszą częściowe koszty wyżywienia i zakwaterowania. Ich wysokość uzależniona jest od standardu pokoju i sezonu.

Wstępne badanie lekarskie odbywa się w pierwszej dobie po przyjęciu, końcowe badanie lekarskie w ciągu 24 godzin przed wypisem. Natomiast badania kontrolne co najmniej 2 razy w trakcie pobytu.

Pacjent ma zapewnione:

  • ustalenie i bieżące korygowanie programu leczenia balneologicznego
  • codzienny dostęp do lekarza prowadzącego leczenie
  • doraźne interwencje lekarskie
  • całodobową opiekę pielęgniarską – dyżur pielęgniarski w oddziale.

W zakresie zabiegów fizjoterapeutycznych świadczeniodawca winien zabezpieczyć wykonanie co najmniej 54 zabiegów fizjoterapeutycznych w turnusie. Czyli średnio co najmniej 3 zabiegi fizjoterapeutyczne dziennie. W tym jeden zasadniczy zabieg bodźcowy z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych przez 6 dni zabiegowych w tygodniu.​

3. Uzdrowiskowa rehabilitacja dla dorosłych w szpitalu uzdrowiskowym

Trwa 28 dni. Fundusz nie ponosi kosztów przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia uzdrowiskowego. Turnus odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego wystawionego przez lekarza w uzdrowisku. W pierwszej dobie po przyjęciu na leczenie uzdrowiskowe, pacjenci poddawani są wstępnemu badaniu lekarskiemu, co tydzień wykonywane są badania kontrolne. Natomiast badanie końcowe – w ciągu 24 godzin przed wypisem. Ustalone programy leczenia balneologicznego są na bieżąco korygowane.

Pacjent ma zapewniony:

  • codzienny dostęp do lekarza prowadzącego leczenie,
  • doraźne interwencje lekarskie,
  • całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską.
  • W zakresie zabiegów fizjoterapeutycznych świadczeniodawca winien
  • zabezpieczyć wykonanie każdemu co najmniej 96 zabiegów fizjoterapeutycznych w turnusie. Czyli średnio co najmniej 4 zabiegi fizjoterapeutyczne dziennie. W tym jeden zasadniczy zabieg bodźcowy z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych przez 6 dni zabiegowych w tygodniu.

4. Uzdrowiskowa rehabilitacja dla dorosłych w sanatorium uzdrowiskowym

Trwa 28 dni. Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym jest częściowo odpłatny dla ubezpieczonego i odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego. Fundusz nie ponosi kosztów przejazdu na leczenie uzdrowiskowe a także z leczenia uzdrowiskowego. Osoby ubezpieczone, które otrzymały skierowanie na sanatoryjne leczenie uzdrowiskowe, ponoszą częściowe koszty wyżywienia, jak również zakwaterowania.  Wysokość odpłatności zależy od standardu pokoju a także sezonu.

W pierwszej dobie po przyjęciu na leczenie uzdrowiskowe, pacjentów poddaje się wstępnemu badaniu lekarskiemu. Ponadto co najmniej 2 razy w trakcie pobytu wykonuje im się kontrolne badania lekarskie. Natomiast badanie końcowe – w ciągu 24 godzin przed wypisem.

Ustalone programy leczenia balneologicznego są na bieżąco korygowane. Pacjent ma zapewniony:

  • codzienny dostęp do lekarza prowadzącego leczenie
  • doraźne interwencje lekarskie
  • całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską.

W zakresie zabiegów fizjoterapeutycznych świadczeniodawca winien zabezpieczyć wykonanie każdemu świadczeniobiorcy co najmniej 96 zabiegów fizjoterapeutycznych w turnusie. Czyli średnio co najmniej 4 zabiegi fizjoterapeutyczne dziennie. W tym jeden zasadniczy zabieg bodźcowy z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych przez 6 dni zabiegowych w tygodniu.

5. Uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dorosłych i dzieci

Trwa od 6 do 18 dni. Decyzja pozostaje w gestii ubezpieczonego. Pacjent wskazuje termin leczenia uzdrowiskowego a także zakład lecznictwa uzdrowiskowego. Wybiera spośród podmiotów posiadających podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w tym zakresie. Ubezpieczeni, korzystając z tej formy leczenia , sami zapewniają sobie miejsce zakwaterowania a także wyżywienie. Natomiast NFZ w ramach potwierdzonego skierowania zabezpiecza:

  • codzienny dostęp do lekarza prowadzącego leczenie
  • doraźne interwencje lekarskie
  • ustalenie a także korygowanie programu leczenia balneologicznego
  • co najmniej 3 zabiegi fizjoterapeutyczne dziennie (w tym jeden
  • zasadniczy zabieg bodźcowy z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych) przez 6 dni zabiegowych w tygodniu.

Czytaj także: Zasady korzystania z leczenia uzdrowiskowego

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!