Rezonans magnetyczny jest bezpieczny?
To fakt! Wbrew sensacyjnym doniesieniom mediów, nie ma dowodów na to, że preparaty, które zawierają gadolin są szkodliwe dla mózgu.
Jednocześnie wykonanie dokładnego badania rezonansem magnetycznym z wykorzystaniem środków kontrastowych zawierających gadolin nierzadko ratuje życie. Pozwala to na wykrycie patologicznych zmian i wczesne wdrożenie właściwej i nacelowanej terapii. Trzeba też pamiętać, że nie istnieje interwencja medyczna, która nie niosłaby ze sobą jakiegoś ryzyka. Podejmując ją, zespół terapeutyczny zawsze rozważa relację korzyści do strat.
Media na całym świecie obiegła informacja o tym, że żona Chucka Norrisa, doznała poważnego uszczerbku na zdrowiu. Doznała go wskutek badania metodą rezonansu magnetycznego (RM). Przed badaniem podano jej jako środek kontrastowy substancję zawierającą gadolin (pierwiastek z grupy lantanowców). Według doniesień medialnych, z tego powodu aktor pozwał trzy firmy medyczne oczekując wielomilionowego odszkodowania za doznane szkody. Być może aktor i jego żona są przekonani, że stan kobiety pogorszył się przez środek kontrastowy. Nauka jednak na razie nie potwierdza stanowiska, że gadolin stosowany w tym środku wpływa niekorzystnie na stan zdrowia.
Co to jest gadolin?
Jest to pierwiastek w postaci srebrzystego metalu. Niektóre jego związki wykorzystuje się do produkcji środków kontrastowych podawanych przed wykonaniem badania za pomocą rezonansu magnetycznego. Dzięki tym środkom uzyskuje się wyższą jakość obrazów w trakcie tego dokładnego badania diagnostycznego.
Związki gadolinu używane w środkach do kontrastu można podzielić na dwie grupy: mające budowę liniową lub pierścieniową. To, jaka jest struktura związku gadolinu, wpływa na to, jak jego składniki zachowują się w środowisku. Te o budowie liniowej charakteryzują się większym prawdopodobieństwem wydzielania gadolinu, który wówczas może gromadzić się w tkankach organizmu. Te o budowie pierścieniowej są bardziej stabilne i mają zdecydowanie mniejszą tendencję do wydzielania gadolinu.
Co w sprawie gadolinu w kontraście ma do powiedzenia nauka i regulatorzy rynku medycznego?
O ile badania (w tym renomowanej Kliniki Mayo) potwierdziły, że śladowe ilości gadolinu odkładają się w tkankach mózgu osób poddawanych rezonansowi magnetycznemu z wykorzystaniem związków gadolinu, to jednocześnie naukowcy nie znaleźli dowodów na szkodliwy wpływ tego zjawiska na zdrowie ludzi.
Niemniej jednak, w trosce o bezpieczeństwo pacjentów, Europejska Agencja Leków (EMA) za pomocą grupy ekspertów dokonała analizy danych. Wprowadziła ona w połowie tego roku pewne ograniczenia w stosowaniu niektórych preparatów zawierających gadolin w Unii Europejskiej.
Do połowy tego roku w obrocie znajdowało się 10 preparatów zawierających gadolin, stosowanych w środkach kontrastowych. EMA zawiesiła stosowanie trzech z nich, a w przypadku jednego ograniczyła wskazanie do stosowania. Podstawą tej decyzji był fakt, że charakteryzują się one większym prawdopodobieństwem wydzielania gadolinu, niż pozostałe.
Należy zwrócić uwagę, że EMA zawiesiła, a nie wycofała, trzy z tych preparatów. „Zawieszenia pozwoleń na dopuszczenie do obrotu lub ograniczenia (…) mogą zostać cofnięte” – czytamy w komunikacie Agencji. Warunkiem jest dostarczenie dowodów wskazujących na przewagę korzyści nad ryzykiem dla określonej grupy pacjentów lub dowodów na to, że produkty te nie uwalniają gadolinu w znaczącym stopniu lub nie prowadzą do jego odkładania się w tkankach.
Co istotne, EMA nie ma za to istotnych zastrzeżeń do stosowania innych związków gadolinu, odznaczających się inną budową niż zawieszone, przede wszystkim z uwagi na to, że ze względu na ich strukturę mają mniejszą tendencję do wydzielania gadolinu.
Agencja informuje pacjentów, że środki kontrastowe zawierające gadolin są niezbędne do diagnozowania szerokiego zakresu zagrażających życiu i wyniszczających chorób. Dodatkowo, jeśli badanie z wykorzystaniem środka gadolinowego będzie potrzebne, aby pomóc w leczeniu, lekarz użyje najmniejszej koniecznej dawki w celu uzyskania wyraźnego obrazu.
Co najważniejsze, eksperci stwierdzili, że żadne niekorzystne efekty neurologiczne, takie jak zaburzenia kognitywne lub ruchowe, nie zostały przypisane odkładaniu się gadolinu w mózgu w związku ze stosowaniem jakichkolwiek środków kontrastowych zawierających gadolin.
Justyna Wojteczek, Wiktor Szczepaniak (www.zdrowie.pap.pl)